Zadłużyli nas na amen

goniec.net 1 dzień temu

Według nowego badania Fraser Institute, całkowite zadłużenie rządu Kanady znacznie wzrosło od 2014 r. i przewyższyło zadłużenie niemal każdego innego rozwiniętego kraju na świecie.

Badanie „The Deterioration of Canada’s Finances Internationally ” opublikowane 15 maja porównało finanse Kanady w ciągu ostatnich 10 lat z finansami 40 innych rozwiniętych państw na świecie, w tym państw G7. Autorzy odkryli, iż Kanada doświadczyła jednego z największych wzrostów wielkości rządu w ciągu ostatniej dekady i w tej chwili ma jeden z najwyższych obciążeń długiem wśród państw o rozwiniętej gospodarce.
„Krótko mówiąc, w ciągu ostatniej dekady wielkość rządu w Kanadzie i ogólne obciążenie długiem rządowym rosły szybciej niż w niemal każdej innej rozwiniętej gospodarce na świecie” – czytamy w raporcie autorstwa analityka politycznego Fraser Institute Grady’ego Munro i dyrektora studiów fiskalnych Jake’a Fusa.

„Doprowadziło to do pogorszenia stanu finansów Kanady w porównaniu do porównywalnych państw i prawdopodobnie oznacza niższy wzrost gospodarczy i obniżenie poziomu życia Kanadyjczyków”.

Łączne wydatki rządowe w Kanadzie wzrosły z 38,4 procent gospodarki kraju w 2014 r. do 44,7 procent w 2024 r. Dzięki temu Kanada znalazła się na 17. miejscu pod względem całkowitych wydatków rządowych wśród 40 analizowanych państw rozwiniętych.

„Wzrost wydatków rządowych w Kanadzie o 6,34 punktu procentowego w stosunku do gospodarki był drugim co do wielkości wzrostem spośród wszystkich 40 rozwiniętych gospodarek i największym w G7” – czytamy w badaniu. „Tylko Estonia doświadczyła większego wzrostu wielkości rządu w tym okresie, wynoszącego 6,66 punktu procentowego”.

Badanie Munro i Fussa wykazało, iż Kanada odnotowała największy wzrost wydatków i zadłużenia wśród państw G7. Niemcy odnotowały drugi najwyższy wzrost wydatków wśród państw G7, ze wzrostem o 5 punktów procentowych, a następnie Zjednoczone Królestwo ze wzrostem o 2,9 punktu procentowego, Stany Zjednoczone o 2,3 i Japonia o 1 punkt procentowy. Francja i Włochy odnotowały spadek wydatków w ciągu ostatniej dekady, odpowiednio o 1,2 punktu procentowego i 0,2 punktu procentowego.

Autorzy stwierdzili, iż rząd Kanady w celu sfinansowania ekspansji i wzrostu wydatków musiał w dużej mierze polegać na pożyczkach, co z kolei zwiększało zadłużenie rządu federalnego i prowincji.

Brutto zadłużenie rządu Kanady wzrosło do 110,8 procent PKB w 2024 r. z 85,5 procent w 2014 r. Oznacza to, iż Kanada ma w tej chwili siódme miejsce pod względem wysokości zadłużenia wśród 40 analizowanych państw i piąte miejsce wśród państw G7.

„Kanada prawdopodobnie odnotuje niższy wzrost gospodarczy niż w innym przypadku, przy niższym obciążeniu długiem” – czytamy w badaniu. „Problem ten będzie się tylko pogłębiał, jeżeli dług będzie rósł w stosunku do wielkości gospodarki”.

Wiele państw odnotowało wzrost zadłużenia w trakcie pandemii w 2020 r., ponieważ rządy pożyczały pieniądze na finansowanie programów związanych z pandemią, podczas gdy gospodarka znajdowała się w recesji. Jednak Kanada pożyczyła najwięcej w stosunku do wielkości swojej gospodarki, powiedzieli Munro i Fuss. Tylko w 2020 r. obciążenie długiem Kanady wzrosło o 27,86 punktów procentowych.

„ Badania wskazują, iż rosnące wydatki i zadłużenie w Kanadzie mogą zaszkodzić ogólnemu wzrostowi gospodarczemu” – czytamy w badaniu.
Rosnące zadłużenie rządu wiąże się z wyższymi odsetkami płaconymi przez podatników, mniejszą ilością pieniędzy na najważniejsze usługi i wyższymi podatkami dla przyszłych pokoleń Kanadyjczyków, powiedział Munro w komunikacie prasowym .
„Ostatecznie podatnicy płacą za dług rządowy w formie odsetek, co powoduje, iż pieniądze są odciągane od kluczowych usług, a przyszłe pokolenia Kanadyjczyków mogą zostać obciążone wyższymi podatkami, aby pokryć dzisiejsze pożyczki” – powiedział Munro.

Idź do oryginalnego materiału