Zabieg chiropraktyczny – korzyści i możliwe ryzyko

krokdozdrowia.com 1 rok temu
Zdjęcie: Korekcja chiropraktyczna.


Zabieg chiropraktyczny to działanie, podczas którego kręgosłup nastawiany jest przy użyciu siły. Wykonuje się go w celu złagodzenia bólu i poprawy mobilności, co z kolei pomaga w leczeniu różnych problemów zdrowotnych.

Uważa się, iż jest skuteczny między innymi w łagodzeniu bólu krzyża, rwy kulszowej i bólów głowy. Ponadto jest uważany za bezpieczny i mało inwazyjny zabieg.

Zabieg powinnien być wykonywany wyłącznie przez przeszkolonych specjalistów.

Na czym polega zabieg chiropraktyczny

Zabieg chiropraktyczny jest formą terapii leczniczej. Znany jest również jako dostosowanie Gonsteada. To właśnie jego techniki zostały opracowane przez amerykańskiego kręgarza Clarence’a Selmera Gonsteada.

W tej procedurze kontrolowana siła jest przykładana do kręgosłupa i innych określonych obszarów, w których mogą występować zakłócenia nerwowe. Nastawianie odbywa się dzięki rąk lub, w niektórych przypadkach, przy pomocy odpowiedniego instrumentu. Celem jest pomoc w poprawie postawy i mobilności.

W tym sensie zaleca się dostosowanie chiropraktyki w celu leczenia problemów, takich jak ból krzyża lub głowy i szyi, przekazując poczucie relaksu. Ponieważ jest to technika nieinwazyjna, nie wymaga specjalnego przygotowania, chociaż przeprowadzane jest wcześniejsze badanie i może być zalecane wykonanie odpowiednich testów.

W trakcie zabiegu pacjent musi być ułożony na kozetce i przyjmować różne pozycje.

Następnie kręgarz wykonuje określone ruchy, przykładając rękami kontrolowaną siłę. Odbywa się to w różnych punktach kręgosłupa (lędźwiowego, szyjnego itp.) lub na stawie, takim jak biodro.

Ból w dolnej części pleców jest głównym wskazaniem do chiropraktyki, chociaż istnieją też inne warunki, które mogą tego wymagać.

Przeczytaj również: Ból kręgosłupa szyjnego – jak się objawia i co go powoduje?

Zabieg chiropraktyczny – korzyści

Istnieje kilka korzyści przypisywanych temu rodzajowi terapii. Zobaczmy, niektóre z nich i co mówi o nich nauka.

Naturalne leczenie bólu

Korekta chiropraktyczna jest naturalną alternatywą w leczeniu bólu. Polecana jest przy podwichnięciach i przy dużym stresie. W tym sensie zmniejsza zapotrzebowanie na leki i ryzyko, jakie może pociągać ich przyjmowanie.

Migrena i napięciowy ból głowy

Terapia ta może być skuteczna w przypadku migren lub napięciowych bólów głowy, gdy jest stosowana samodzielnie lub w połączeniu w formie opieki multimodalnej, która obejmuje leczenie konwencjonalne.

Jednak w niektórych recenzjach na ten temat badacze są ostrożni co do potencjalnych korzyści i zalecają dalsze badania terapii manualnych w leczeniu migreny.

Ból dolnej części pleców i szyi

Problemy z plecami, w dolnej części pleców lub szyi, są najczęstszym powodem, dla którego ludzie decydują się na zabieg chiropraktyczny. Według jednego z badań wykazano, iż ten rodzaj terapii manualnej jest skuteczniejszy i tańszy w przypadku bólu szyi niż fizykoterapia.

Inne badanie, przeprowadzone na ostrych i przewlekłych pacjentach doświadczających bólu krzyża pochodzenia mechanicznego, doprowadziło do podobnych wniosków, wykazując ulgę w bólu, a także zwiększoną wydolność funkcjonalną i satysfakcję pacjenta.

Zablokowany bark

W badaniu klinicznym przeprowadzonym na pacjentach z zespołem zamrożonego barku większość wykazała poprawę po terapii chiropraktycznej. Około jedna trzecia przypadków została całkowicie rozwiązana.

Rwa kulszowa

Rwa kulszowa jest spowodowana uciskiem nerwu o tej samej nazwie, co może powodować ból nóg. Czasami ból ten staje się tak intensywny, iż ogranicza wykonywanie codziennych czynności.

Jednak zgodnie z wynikami badania, udział w sesjach terapii dostosowawczej chiropraktyki pomaga złagodzić ból spowodowany tym schorzeniem.

Padaczka i jej konsekwencje

Znaleziono dowody sugerujące, iż opieka chiropraktyka może być korzystna w korekcji kompleksu podwichnięcia górnego odcinka szyjnego kręgosłupa u dzieci z padaczką. Podobnie jest w przypadku tych, u których nie powiodło się leczenie lekami przeciwdrgawkowymi.

Chiropraktyka nie leczy epilepsji. Pomaga jednak korygować uszkodzenia kości i stawów spowodowane napadami padaczkowymi.

Kolka i refluks

Przegląd z 2011 roku ujawnia, iż chiropraktyka może być realną alternatywą w leczeniu kolki niemowlęcej, chociaż uważa się, iż potrzebne są dalsze badania w tej dziedzinie.

Jeśli chodzi o refluks żołądkowo-przełykowy, istnieją udokumentowane przypadki stwierdzające ustąpienie objawów związanych z tym schorzeniem, które występowały u pacjentów pediatrycznych. Jednak przeprowadzono bardzo kilka kontrolowanych badań na ten temat.

Inne korzyści wynikające ze stosowania chiropraktyki

Inne korzyści związane z wykonywaniem korekt chiropraktycznych wymienia się w literaturze medycznej. Należą do nich:

  • Stan zapalny: zabieg chiropraktyczny przyczynia się do normalizacji odpowiedzi mediatorów stanu zapalnego u osób cierpiących na przewlekły ból krzyża.
  • Choroba zwyrodnieniowa stawów i bóle stawów: to leczenie pomaga zmniejszyć ból u osób dotkniętych chorobą zwyrodnieniową stawu biodrowego.
  • Astma: może pomóc w ogólnej poprawie stanu pajenta z tą chorobą, w tym w niespecyficznej nadreaktywności oskrzeli.
Leczenie chiropraktyczne polega na nieinwazyjnej manipulacji miękkimi i twardymi tkankami ciała.

Zobacz też: Czy ćwiczenia mięśni rdzenia pomagają na ból kręgosłupa?

Zagrożenia, skutki uboczne i przeciwwskazania

Podczas sesji terapeutycznej często słychać kliknięcia lub trzaski, gdy kręgarz manipuluje stawami. Mogą również wystąpić odczucia takie jak ból, sztywność lub tkliwość. Jednak zwykle objawy te zanikają w ciągu 1 lub 2 dni.

Korekcja chiropraktyczna jest uważana za bezpieczną procedurę. Komplikacje są rzadkie.

Powikłania mogą obejmować zaostrzenie przepukliny dysku, ucisk nerwu lub formę udaru podczas manipulacji szyją.

Z drugiej strony chiropraktyki nie zaleca się w następujących przypadkach:

  • Zaawansowana osteoporoza
  • Historia incydentu naczyniowo-mózgowego (CVA)
  • Guzy kręgosłupa, guzy rdzenia kręgowego lub rak kręgosłupa

Zabieg chiropraktyczny – kiedy następuje poprawa

Zaleca się udział w około 10 sesjach dostosowawczych chiropraktyki. W rzadkich przypadkach wyniki stają się zauważalne przed piątą sesją. Należy jednak wyjaśnić, iż nie jest tak samo w przypadku wszystkich pacjentów.

Wszystko zależy między innymi od konkretnej sytuacji, rodzaju dolegliwości, stylu życia, wieku. Dlatego jeżeli po kilku tygodniach kuracji nie widać poprawy, warto spróbować czegoś innego.

Pamiętaj, iż kluczem jest udanie się do certyfikowanego specjalisty. Jest to delikatna praktyka, którą może wykonać tylko specjalista. Jest to bardzo niebezpieczne, jeżeli robi to ktoś, kto nie ma wiedzy o adekwatnej technice.

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa – dieta i zalecenia
Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa to rozwijający się stan zapalny i obrzęk między kręgami, powodujący funkcjonalną niepełnosprawność i ból. Przeczytaj więcej »
Idź do oryginalnego materiału