W środę 11 września w Białymstoku rozpoczyna się XXV Zjazd Polskiego Towarzystwa Neurologicznego (PTN). Na to największe dla środowiska polskich neurologów wydarzenie składają się 33 sesje wykładowe,19 sesji warsztatowych i 22 sesje doniesień własnych. W zjeździe, który potrwa do soboty 14 września zadeklarowało udział ok. 1500 uczestników i ponad 200 wykładowców.
Dla neurologów niezwykle istotna jest zmiana władz w zarządzie głównym PTN – która dokona się podczas wydarzenia. Przewodnictwo na kolejne trzy lata obejmie prof. dr hab. n. med. Alina Kułakowska, a w głosowaniu delegatów zostanie wybrany nowy prezes-elekt towarzystwa.
Organizatorem merytorycznym wydarzenia jest Polskie Towarzystwo Neurologiczne, a organizatorem logistycznym wydawnictwo medyczne Termedia.
Ważne sesje i doniesienia
W programie konferencji znajdują się liczne warsztaty, prezentacje przypadków, spotkania z ekspertami, hyde parki, panele dyskusyjne oraz sesje tematyczne i interdyscyplinarne.
Wśród tematów są m.in.: nowoczesne leczenie i diagnostyka różnicowa padaczki; profilaktyka udarów mózgu; diagnostyka różnicowa i nowe perspektywy leczenia choroby Parkinsona; interdyscyplinarne podejście do pacjenta z SM; bóle głowy i inne zespoły bólowe; zaburzenia snu; neurologia dziecięca oraz diagnostyka genetyczna w neurologii.
W piątek 13 września o godz. 10.10 w Sali Głównej Opery Podlaskiej odbędzie się sesja systemowa „Obraz polskiej neurologii na tle całego systemu ochrony zdrowia i opieki medycznej w Polsce” z udziałem wiceministra zdrowia dr. Wojciecha Koniecznego oraz przewodniczącej Krajowej Rady ds. Neurologii, byłego i obecnego konsultanta krajowego w dziedzinie neurologii oraz przedstawicieli: NFZ, AOTMiT i Biura Rzecznika Praw Pacjenta.
Bardzo ciekawie zapowiadają się też: sesja historyczna (14 września, godz. 11.00), sesja prezydencka (12 września, godz. 10.20) oraz sesje specjalne, m.in. sesja poświęcona kobietom w neurologii, z udziałem gościa specjalnego, prezydent Europejskiej Akademii Neurologii – prof. Eleny Moro (12 września, godz. 14.10) czy odporności psychicznej i wypaleniu zawodowemu neurologów, prowadzona przez psychologa i trenera personalnego Marzenę Grochowską (13 września, godz. 14.15).
Wykłady ekspertów z innych dziedzin
Czynny udział w zjeździe (wygłoszenie wykładów) wezmą też przedstawiciele zaprzyjaźnionych z PTN towarzystw naukowych:
- prof. Lars Timmermann – prezydent German Neurological Society (gość specjalny XXV Zjazdu PTN),
- prof. dr hab. n. med. Robert Gil – prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego,
- prof. dr hab. n. med. Irina Kowalska – prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego,
- prof. dr hab. n. med. Agata Szulc – prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego,
- prof. dr hab. n. med. Maria Mazurkiewicz-Bełdzińska – prezes Polskiego Towarzystwa Neurologów Dziecięcych.
Kolejnym ważnym wydarzeniem podczas zjazdu będzie sympozjum polsko-litewskie z udziałem przedstawicieli Polskiego Towarzystwa Neurologicznego i Lithuanian Neurological Association, w tym gościa specjalnego, prof. Daliusa Jazutisa, prezydenta Litewskiego Towarzystwa Neurologicznego (13 września, godz. 18.40).
Konkurs SUPERneuron
W środę 11 września, podczas sesji otwarcia XXV Zjazdu PTN, zostaną uroczyście ogłoszone wyniki II edycji konkursu SUPERneuron na najlepszą publikację prasową, radiową, telewizyjną lub zamieszczoną w internecie dotyczącą chorób układu nerwowego, organizacji opieki neurologicznej w Polsce lub pracy personelu medycznego na oddziałach neurologii.
Celem konkursu jest podkreślenie roli dziennikarzy w pokazywaniu problemów związanych z chorobami układu nerwowego oraz w edukacji społeczeństwa na temat diagnostyki, terapii i organizacji opieki dla pacjentów z chorobami układu nerwowego.
Więcej informacji na temat XXV Zjazdu PTN znajduje się na stronie www wydarzenia: https://www.termedia.pl/Konferencja-XXV-Zjazd-Polskiego-Towarzystwa-Neurologicznego-Intro,2145,27812.html