XIV Zakończenie wakacji nad Zalewem Zemborzyckim, 26.08.2023 r.

niepelnosprawnilublin.pl 1 rok temu

W sobotę, 26 sierpnia 2023 r. nad Zalewem Zemborzyckim w Lublinie odbył się wyścig na wózkach i bieg, zorganizowany przez Stowarzyszenie Grupa Aktywnej Rehabilitacji - Region Lubelski w ramach 14. imprezy integracyjno-sportowej.

Wydarzenie rozpoczęło się przyjazdem i rejestracją uczestników na listach i nadaniem numerów startowych a cały program imprezy przedstawiał się następująco:

• 16:00 – oficjalne rozpoczęcie imprezy i start wyścigu oraz biegu;
  • 17:30 – obiad w Restauracji Bosman;
  • 18:15 – rozdanie nagród zwycięzcom wyścigu i upominków uczestnikom imprezy;
  • 20:00 – zakończenie imprezy.

W wyścigu udział wzięło około 50 uczestników z terenu województwa lubelskiego z powiatów: krasnostawskiego, lubartowskiego, lubelskiego, łęczyńskiego, opolskiego, ryckiego i świdnickiego.

Zawodnicy z trwałą niepełnosprawnością narządów ruchu, poruszający się na wózku wzięli udział w wyścigu, natomiast – chodzący, pełnosprawni członkowie ich rodzin (dzieci, małżonkowie, rodzice, prawni opiekunowie) uczestniczyli w biegu.

Obowiązywał podział na 6 kategorii startowych:

• paraplegia kobiet
  • tetraplegia kobiet
  • paraplegia mężczyzn
  • tetraplegia mężczyzn
  • dzieci do lat 16 (dziewczynki i chłopcy jako jedna grupa startowa)
  • członkowie rodzin (opiekunowie) osób niepełnosprawnych, startujących w jednej z powyższych kategorii.

Uczestnicy wyścigu, zakwalifikowani do kategorii: tetraplegia kobiet, tetraplegia mężczyzn oraz dzieci, mieli do pokonania około 3-kilometrową trasę. Zawodnicy w kategoriach: paraplegia kobiet, paraplegia mężczyzn oraz członkowie rodzin (opiekunowie) osób niepełnosprawnych pokonywali dystans liczący około 4,5 km. Trasa wyścigu została wyznaczona ścieżkami rowerowymi przy Zalewie Zemborzyckim.

O zajęciu miejsca w poszczególnych kategoriach decydowała kolejność samodzielnego dotarcia na metę. Warto podkreślić, iż najszybszy zawodnik pokonał dystans w czasie 12 minut i 56 sekund. Drugie miejsce zajął uczestnik, który ukończył wyścig w czasie gorszym jedynie o 3 minuty. Na trzecim miejscu uplasował się zawodnik, który pokonał dystans w czasie nieco ponad 19 minut. Na szczególne wyróżnienie Organizatorów zasłużył także startujący, który chociaż na metę przybył jako ostatni – w czasie wynoszącym ponad godzinę – pokonał trasę całkowicie samodzielnie, bez pomocy osoby towarzyszącej!

Zawodnicy za zajęcie miejsc od I do III otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe, ufundowane przez Województwo Lubelskie za pośrednictwem Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Lublinie, Miasto Lublin oraz Pofam-Poznań Sp. z o.o.

Pozostali uczestnicy za udział w wydarzeniu otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki.

Stowarzyszenie Grupa Aktywnej Rehabilitacji - Region Lubelski

Działania Stowarzyszenia ukierunkowane są na przygotowanie osób z niepełnosprawnościami, poruszających się na wózkach do samodzielnego i niezależnego funkcjonowania w społeczeństwie przy wykorzystaniu metody aktywnej rehabilitacji.

Od 2006 roku Stowarzyszenie prowadzi także jedyną w województwie lubelskim drużynę rugby na wózkach pod nazwą „Brave Snails” (pol. “Waleczne Ślimaki”). Treningi realizowane są w piątki w godz. 18:30 – 21:30 w VI Liceum Ogólnokształcącym im. Hugona Kołłątaja w Lublinie, przy ul. Adama Mickiewicza 36 w Lublinie. Od 2007 roku drużyna bierze udział w rozgrywkach Polskiej Ligi Rugby na Wózkach, w turniejach ogólnopolskich oraz meczach pokazowych i sparingowych na terenie całego kraju.

Tekst i foto: Wiktoria Kwiecień

Materiał powstał w ramach projektu “Promowanie aktywności osób niepełnosprawnych w różnych dziedzinach życia społecznego i zawodowego”
realizowanego w okresie 06.06.2023 – 11.12.2023 r.
przez Lubelskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych – Sejmik Wojewódzki.

Zadanie publiczne jest finansowane ze środków PFRON przyznanych przez Samorząd Województwa Lubelskiego

UWAGA: Kopiowanie, skracanie, przerabianie, wykorzystywanie fotografii i tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.niepelnosprawnilublin.pl, w innych mediach lub innych serwisach informacyjnych wymaga zgody redakcji.