Najnowszy raport australijskiego nadzoru oddechowego wskazuje na rosnący odsetek XEC poddanych niedawno sekwencjonowaniu Zdjęcie: Pexels
5 minut czytania Najnowsza aktualizacja: 05 października 2024 | 10:17 Szac
W ciągu prawie pięciu lat od pojawienia się pierwszego wirusa wybaczono nam, iż straciliśmy kontrolę nad liczbą nowych wariantów, które zaobserwowaliśmy. Niektóre miały większy wpływ niż inne, ale wirusolodzy udokumentowali tysiące przypadków.
Najnowsza wersja, która trafia na pierwsze strony gazet, nazywa się XEC. Ten subomikronowy wariant obserwowano głównie na półkuli północnej, ale w tej chwili wykryto go również w Australii.
Kliknij tutaj, aby skontaktować się z nami na WhatsApp
Co zatem wiemy o XEC?
Czy Covid przez cały czas jest aktualny?
Ludzie mniej testują teraz na Covida i rzadziej go zgłaszają. Entuzjazm w zakresie śledzenia wirusa ogólnie maleje.
Jednak Australia przez cały czas gromadzi i raportuje dane dotyczące Covid. Chociaż liczba przypadków będzie prawdopodobnie znacznie wyższa niż udokumentowana (jak dotąd w tym roku około 275 000 przypadków), przez cały czas możemy zorientować się, kiedy widzimy duże fale w porównaniu z okresami niskiej aktywności.
Australia odnotowała swój ostatni szczyt Covid-19 w czerwcu 2024 r. Od tego czasu liczba przypadków zaczęła spadać.
Ale SARS-CoV-2, wirus wywołujący Covid, z pewnością przez cały czas istnieje.
Jakie warianty są w tej chwili w obiegu?
Główne warianty koronaawirusa krążące w tej chwili na całym świecie to BA.2.86, JN.1, KP.2, KP.3 i XEC. Wszyscy oni są potomkami Omicrona.
Wariant XEC po raz pierwszy wykryto we Włoszech w maju 2024 r. We wrześniu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) sklasyfikowała go jako wariant „objęty nadzorem”.
Od momentu odkrycia XEC rozprzestrzenił się na ponad 27 państw w Europie, Ameryce Północnej i Azji. Według stanu na połowę września największą liczbę przypadków wykryto w takich krajach, jak Stany Zjednoczone, Niemcy, Francja, Wielka Brytania i Dania.
XEC stanowi w tej chwili około 20 procent przypadków w Niemczech, 12 procent w Wielkiej Brytanii i około 6 procent w Stanach Zjednoczonych.
Chociaż XEC przez cały czas stanowi mniejszość na całym świecie, wydaje się, iż ma przewagę w zakresie wzrostu w porównaniu z innymi wariantami będącymi przedmiotem obrotu. Nie wiemy jeszcze dlaczego, ale raporty sugerują, iż może rozprzestrzeniać się łatwiej niż inne szczepy.
Z tego powodu oczekuje się, iż w nadchodzących miesiącach XEC stanie się wersją dominującą na całym świecie.
A co z Australią?
Najnowszy raport australijskiego nadzoru oddechowego wskazuje na rosnący odsetek sekwencji XEC w ostatnim czasie.
W Australii 329 sekwencji SARS-CoV-2 zebranych od 26 sierpnia do 22 września przesłano do AusTrakka, australijskiej krajowej platformy nadzoru genomu COVID.
Większość sekwencji (301 z 329, czyli 91,5 procent) to podlinie JN.1, w tym KP.2 (17 z 301) i KP.3 (236 z 301). Pozostałe 8,5% (28 z 329) stanowiły rekombinanty składające się z jednego lub większej liczby podgatunków omikronów, w tym XEC.
Szacunki oparte na danych z GISAID, międzynarodowego repozytorium sekwencji wirusowych, sugerują, iż XEC stanowi około 5 procent przypadków w Australii lub 16 z 314 poddanych sekwencjonowaniu próbek.
Najwyższy wskaźnik w ciągu ostatnich 30 dni miał Queensland (8 procent, czyli osiem z 96 sekwencji), a następnie Australia Południowa (5 procent, czyli pięć z 93), Wiktoria (5 procent, czyli jedna na 20) i New Południowa Walia (3 procent, czyli dwa z 71). WA zarejestrowało sekwencje zerowe z 34. Dla pozostałych stanów i terytoriów nie były dostępne żadne dane.
Co wiemy o XEC? Co to jest rekombinowane?
Uważa się, iż wariant XEC jest rekombinowanym potomkiem dwóch wcześniej zidentyfikowanych podwariantów omikronu, KS.1.1 i KP.3.3. Warianty rekombinowane powstają, gdy dwa różne warianty infekują gospodarza w tym samym czasie, umożliwiając wirusom wymianę informacji genetycznej. Tworzy to nowy wariant, który ma cechy dwóch szczepów „macierzystych”.
KS.1.1 należy do grupy określanej jako warianty „FLiRT”, natomiast KP.3.3 należy do wariantów „FLuQE”. Te dwie odmienne grupy przyczyniły się do niedawnego wzrostu liczby zakażeń Covid-19 na całym świecie.
Konwencje nazewnictwa Światowej Organizacji Zdrowia dla nowych wariantów Covida często wykorzystują kombinację liter w odniesieniu do nowych wariantów, szczególnie tych, które powstają w wyniku zdarzeń rekombinacyjnych między istniejącymi szczepami. „X” zwykle oznacza wariant rekombinowany (jak na przykład w przypadku XBB), natomiast litery po nim identyfikują określone szczepy.
Niewiele jeszcze wiemy na temat adekwatności XEC i tego, czym różnią się one od innych wersji. Nie ma jednak dowodów sugerujących, iż objawy będą poważniejsze niż w przypadku poprzednich wersji wirusa.
Wiemy jedynie, jakie mutacje niesie ze sobą ten wariant. W genie S, który koduje białko spike, możemy znaleźć mutację T22N (odziedziczoną z KS.1.1), jak również Q493E (z KP.3.3) i inne mutacje, o których wiadomo, iż mają pochodzenie omikronowe.
Czy szczepionki przez cały czas będą dobrze działać przeciwko XEC?
Najnowsze dane z nadzoru nie wskazują na znaczący wzrost liczby hospitalizacji z powodu Covid. Sugeruje to, iż obecne szczepionki przez cały czas zapewniają skuteczną ochronę przed poważnymi skutkami spowodowanymi przez krążące warianty.
Ponieważ wirus przez cały czas mutuje, producenci szczepionek będą w dalszym ciągu aktualizować swoje szczepionki. Zarówno firma Pfizer, jak i Moderna zaktualizowały swoje szczepionki tak, aby były ukierunkowane na wariant JN.1, który jest szczepem macierzystym wariantów FLiRT i dlatego powinien chronić przed XEC.
Australia jednak wciąż czeka na informację, które szczepionki mogą zostać udostępnione społeczeństwu i kiedy.
W międzyczasie szczepionki oparte na omikronie, takie jak XBB.1.5 Spikevax (Moderna) lub COMIRNATY (Pfizer) przez cały czas prawdopodobnie będą zapewniać dobrą ochronę przed XEC.
Trudno przewidzieć, jak XEC zachowa się w Australii przed latem. Będziemy potrzebować dalszych badań, aby lepiej zrozumieć ten wariant w miarę jego rozprzestrzeniania się. Ponieważ jednak XEC po raz pierwszy wykryto w Europie podczas letnich miesięcy na półkuli północnej, sugeruje to, iż XEC może dobrze nadawać się do rozprzestrzeniania w ciepłe dni.
Ten artykuł został ponownie opublikowany z Rozmowa Na licencji Creative Commons. Czytać Oryginalny artykuł.
Pierwsza publikacja: 05 października 2024 | 10:17 Szac