Wyższe kary od inspekcji sanitarnej i zmiany na rynku suplementów diety

mgr.farm 1 tydzień temu

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano zapowiedź nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia oraz ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Wprowadza ona rewolucję jeżeli chodzi o system powiadomień o wprowadzeniu do obrotu suplementów diety. Projekt przewiduje też podwyższenie kar finansowych, które będzie mogła nakładać inspekcja sanitarna. Za wprowadzane zmiany odpowiedzialny jest Paweł Grzesiowski – Główny Inspektor Sanitarny.

Z opisu projektu wynika, iż nowelizacja ma dostosować procedury powiadamiania GIS o pierwszym wprowadzeniu do obrotu środków spożywczych. Chodzi przede wszystkim suplementy diety. Ma to być odpowiedź na dynamicznie rozwijający się ich rynek oraz rosnącą co roku liczbę tego typu powiadomień.

– W 2007 r. w Rzeczypospolitej Polskiej zarejestrowano pierwszy produkt w kategorii „suplementu diety”. Od tego czasu dynamika wzrostu sprzedaży oraz wartość rynku suplementów diety wzrosła wielokrotnie. W latach 2011–2016 powiadomiono GIS o 5429 nowych suplementach diety wprowadzanych do obrotu w Polsce. W poszczególnych latach liczba powiadomień GIS nieustannie wzrasta – czytamy w opisie projektu.

  • Czytaj również: Urząd przestrzega – tak suplementy diety „udają” leki

Od 2007 r. do rejestru wpisano łącznie około 29 000 produktów kwalifikowanych przez zgłaszających jako suplementy diety. W latach 2017–2020 do GIS wpłynęło 62 808 powiadomień o wprowadzeniu lub zamiarze wprowadzenia suplementów diety po raz pierwszy do obrotu.

– Tak duża liczba wprowadzanych do obrotu suplementów diety wymaga zmiany procedury powiadamiania w celu jej ulepszenia i dostosowania do obecnej sytuacji związanej ze wzrostem liczby rozpatrywanych powiadomień – czytamy w opisie projektu.

Ponadto przygotowywana ustawa zmienia art. 100 i 103 ustawy zawierające przepisy karne i kary pieniężne. Zmiana wysokości kar pieniężnych ma zapewnić przestrzeganie przepisów ustawy przez podmioty działające na rynku spożywczym.

– Organy PIS powinny mieć możliwość nakładania skutecznych, proporcjonalnych i odstraszających kar pieniężnych za naruszenie przepisów ustawy – czytamy w opisie projektu.

Zmiany w powiadomieniach

Projekt przewiduje zmianę przepisów dotyczących procedury powiadamiania GIS o pierwszym wprowadzeniu do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej środków spożywczych, przede wszystkim suplementów diety. Zmiany dotyczą przepisów określających rodzaje środków spożywczych objętych procedurą powiadamiania, samej procedury oraz przepisów karnych w tym zakresie.

Pierwsza z istotnych zmian dotyczy wykreślenia słów „lub ma zamiar wprowadzić”. Inspekcja wskazuje, iż w tej chwili nie ma odrębnych skutków i działań dla powiadomienia o zamiarze wprowadzenia po raz pierwszy do obrotu oraz powiadomienia o wprowadzeniu po raz pierwszy do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej środka spożywczego. Sposób postępowania GIS jest taki sam w obu tych przypadkach. W związku z powyższym, jak też mając na uwadze przepisy prawa unijnego, wykreślone zostały wyrazy „lub ma zamiar wprowadzić”.

  • Czytaj również: Polacy coraz rzadziej kupują suplementy diety w aptekach stacjonarnych

Poza tym zniesiony zostanie obowiązek powiadamiania GIS o żywności wzbogacanej obligatoryjnie. Chodzi o środki spożywcze, do których są obligatoryjnie dodawane witaminy i składniki mineralne.

– Nie ma potrzeby powiadamiania o pierwszym wprowadzeniu tych produktów do obrotu. Zmiana ta będzie miała pozytywny wpływ na przedsiębiorców, gdyż będą oni zwolnieni z powiadamiania GIS o wprowadzeniu po raz pierwszy do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskie żywności obligatoryjnie wzbogacanej – czytamy wyjaśnienia.

GIS chce też zrezygnować z pisemnej, papierowej formy składania powiadomień. w tej chwili dobrze funkcjonuje elektroniczny formularz, który opatrzony jest podpisem kwalifikowanym. Poza tym powiadomienia już obecne można składać w formie dokumentu elektronicznego. Generuje się on po wprowadzeniu danych do elektronicznego formularza powiadomienia za pośrednictwem platformy e-Sanepid.

Ponad trzykrotne wyższe kary

Autorzy projektu wskazują, iż organy inspekcji powinny mieć możliwość nakładania skutecznych, proporcjonalnych i odstraszających kar pieniężnych za naruszenie przepisów. Dlatego też zmiana art. 100 i 103 zawierających przepisy karne odnoszące się do wprowadzania po raz pierwszy do obrotu środków spożywczych objętych obowiązkiem powiadomienia GIS.

Zmiana będzie polegać na wprowadzeniu możliwości objęcia karami pieniężnymi podmiotów nieprzestrzegających wymagań w zakresie znakowania środków spożywczych. W tym w zakresie prezentacji, reklamy i promocji, określonych w art. 27 ust. 5 ustawy. Dodatkowo projekt wprowadzi przepis umożliwiający objęcie karą pieniężną również prowadzenia działalności w zakresie niezgodnym z zakresem rejestracji.

Zmieni się też wysokość kar pieniężnych. Obecny maksymalny limit kary pieniężnej nakładanej przez inspekcję sanitarną to trzydziestokrotność przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej za rok poprzedzający. Zgodnie z zapowiedziami zostanie on zmieniony na limit w wysokości do stukrotnego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.

– Projekt określa także przepisy przejściowe związane ze zmianami wprowadzonymi w ustawie umożliwiające podmiotom odpowiedzialnym dostosowanie się do zmienionych regulacji, w szczególności w zakresie zasad prowadzenia postępowania wyjaśniającego przez Głównego Inspektora Sanitarnego – czytamy w projekcie.

Planowany termin przyjęcia projektu przez RM to III kwartał 2025 r.

Źródło: ŁW/KPRM

Idź do oryginalnego materiału