Wywiad z Panią Katarzyną Lachowicz-Musiał – Prezes Prywatnego Ośrodka Terapii Uzależnień i Depresji Symptom

osrodkiterapii.pl 1 miesiąc temu

Prywatny Ośrodek Terapii Uzależnień i Depresji Symptom zlokalizowany jest w Tarnowcu, w województwie małopolskim. Pomaga w leczeniu uzależnień takich jak: alkoholizm, narkomania, hazard, seksoholizm, czy uzależnienie od dopalaczy.

W niniejszym wywiadzie rozmawiamy z Panią Katarzyną Lachowicz-Musiał – Prezes w Prywatnym Ośrodku Terapii Uzależnień i Depresji Symptom.

1. Terapia w Prywatnym Ośrodku Terapii Uzależnień i Depresji Symptom odbywa się w małych, maksymalnie dwunastoosobowych grupach. Jakie są zalety takiej formy terapii?

Zaletą terapii grupowej jest to, iż jej uczestnicy mogą dzielić się swoimi problemami, doświadczeniami związanymi z uzależnieniem czy emocjami z innymi posiadającymi podobne problemy ludźmi oraz uzyskać od nich wsparcie w formie informacji zwrotnych. Dla osób zamkniętych w sobie słuchanie historii innych ludzi może pomóc w zrozumieniu własnych problemów z uzależnieniem oraz umożliwia przejęcie od nich nowego trzeźwego spojrzenia na swoje problemy. Grupa terapeutyczna tworzy unikalne poczucie przynależności i wspólnoty, czego nie ma w terapii indywidualnej, a więc terapia grupowa w ośrodku uzależnień bywa bardziej skuteczna od terapii w gabinecie.

2. Jakie specjalistyczne podejścia terapeutyczne stosują Państwo w leczeniu uzależnień?

Terapeuci uzależnień oraz psycholodzy pracujący w naszym ośrodku stosują podejście poznawczo-behawioralne, które ma na celu zmianę destrukcyjnych przekonań u osób uzależnionych odnośnie swojego picia alkoholu czy zażywania narkotyków na bardziej konstruktywne.

3. Czy może Pani opisać, jak wygląda proces diagnozy i planowania terapii dla pacjentów?

Diagnozę stanu psychicznego pacjentów tak od strony uzależnienia jak i innych zaburzeń afektywnych przeprowadzają lekarze psychiatrzy. W przypadku zdiagnozowania np. depresji czy innych zaburzeń współistniejących wprowadzają nieuzależniającą farmakoterapię, natomiast z perspektywy uzależnienia wszyscy pacjenci korzystają z 6-ciu godzin terapii grupowej dziennie oraz 1 godziny terapii indywidualnej w tygodniu.

4. Państwa oferta terapeutyczna obejmuje również leczenie uzależnień behawioralnych, takich jak hazard. Jakie są najważniejsze elementy terapii tego uzależnienia w Państwa ośrodku?

Osoby uzależnione od zachowań np. hazardu w naszym ośrodku uczestniczą w terapii grupowej razem z osobami uzależnionymi od chemii np. alkoholu czy narkotyków, ponieważ w przypadku wszystkich uzależnień mechanizmy są takie same. Natomiast materiały do terapii oraz zadania terapeutyczne są napisane uniwersalnie np. straty wynikające z picia alkoholu, zażywania narkotyków, hazardowego grania⃰ (niepotrzebne skreślić) i każdy analizuje je ze swojej perspektywy.

5. Jakie innowacyjne metody terapeutyczne i technologie wykorzystują Państwo w pracy z pacjentami?

Innowacjami jakie wykorzystujemy w naszej pracy z pacjentami są suplementy, które uzupełniają niedobory neuroprzekaźnikowe z perspektywy biochemicznej, ponieważ u osób uzależnionych od chemii bywają one duże. Osobom uzależnionym od alkoholu z pewnością pomagają specjalistyczne suplementy łagodzące głód alkoholowy, dzięki którym są w stanie przetrwać najcięższe chwile i nie sięgnąć po alkohol. Podobnie dla osób uzależnionych od narkotyków stymulujących takich jak np. amfetamina jednocześnie cierpiących na ADHD, które w ramach „samoleczenia” stosowały te narkotyki aż się od nich uzależniły mamy specjalne suplementy, które pozwalają opanować objawy nadpobudliwości psychoruchowej i deficyt uwagi, dzięki czemu głód narkotykowy znika. Dla osób z depresją innowacją są badania na poziom neuroprzekaźnika serotoniny i noradrenaliny, które to pozwalają określić ich poziom w organizmie i dobrać odpowiednie leki oraz suplementy wspomagające.

6. Jakie formy aktywności fizycznej i rekreacyjnej są dostępne dla pacjentów podczas pobytu w Prywatnym Ośrodku Terapii Uzależnień i Depresji Symptom i jakie mają one znaczenie w procesie terapii?

Aktywność fizyczna jest bardzo ważna w procesie zdrowienia, pomaga ona osobom uzależnionym rozładować napięcie wewnętrzne oraz podnieść poziom endorfin. W ośrodku można pograć w dart, ping-ponga, poćwiczyć na siłowni, a przy ładnej pogodzie pograć w siatkówkę czy pobiegać wokół ośrodka (działka ma 0,5 hektara).

7. W jaki sposób Państwa ośrodek wspiera pacjentów w utrzymaniu abstynencji po zakończeniu terapii stacjonarnej?

Po zakończeniu terapii można korzystać z darmowej grupy wsparcia, która odbywa się w każdą drugą sobotę miesiąca i prowadzi ją terapeuta uzależnień.

Idź do oryginalnego materiału