Prywatny Ośrodek Terapii „In Puris” oferuje kompleksowe wsparcie w leczeniu uzależnień od alkoholu, narkotyków, leków, hazardu, komputera oraz seksu. W oparciu o diagnozę, ośrodek dostosowuje leczenie do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta (OPT – Osobiste Plany Terapii).
Jakie podejście terapeutyczne wyróżnia Państwa ośrodek spośród innych placówek zajmujących się leczeniem uzależnień?
Osoby zgłaszające się do Naszego Ośrodka w związku ze swoimi problemami wynikającymi z nadużywania alkoholu i/lub innych substancji psychoaktywnych oraz uzależnień behawioralnych stanowią zróżnicowaną społecznie oraz zdrowotnie grupę. Różnią się między sobą różnymi cechami, adekwatnościami psychicznymi, prezentowanym zachowaniem i reakcjami, funkcjonowaniem w sferze poznawczej, jak również poziomem motywacji do zmiany. Dodatkowo uzależnienie ma samo w sobie charakter wieloaspektowy, terapia obejmuje zatem kilka obszarów funkcjonowania człowieka: somatyczny, psychiczny, społeczny. To co stanowi wyjątkowość w podejściu terapeutycznym w Naszym ośrodku to podejście integracyjne, łączące różne nurty. Wykwalifikowany zespół terapeutyczny koncentruje się przede wszystkim na budowaniu relacji terapeutycznej ,opartej na wzajemnym zaufaniu i wspólnym realizowaniu ustalonych celów oraz analizowaniu tego co pojawia się w przestrzeni terapeutycznej. Podstawowym celem leczenia uzależnienia w Naszym Ośrodku jest zainicjowanie i utrzymanie zmian w kierunku procesu zdrowienia.
Jaką rolę odgrywa zespół specjalistów w Państwa ośrodku i jakie kwalifikacje posiadają osoby prowadzące terapię?
W Naszym Ośrodku zatrudniamy wykwalifikowany zespół specjalistów, w skład którego wchodzą między innymi psycholodzy, psychoterapeuci uzależnień (wszyscy posiadający certyfikat specjalisty), psychiatra, pielęgniarka oraz internista. Wszyscy Nasi pracownicy posiadają niezbędne kwalifikacje i wieloletnie doświadczenie w pracy z osobami uzależnionymi. Stale podnoszą swoje kompetencje, uczestnicząc w szkoleniach i kursach, aby zapewnić naszym Klientom najwyższej jakości opiekę i wsparcie.
Jak wygląda proces dostosowania terapii do indywidualnych potrzeb pacjenta? Czy mogłaby Pani opowiedzieć o Osobistych Planach Terapii?
Osobisty Plan Terapii powstaje w czasie spotkań pacjenta z jego terapeutą prowadzącym. Każdy z pacjentów ma przydzielonego swojego terapeutę indywidualnego , który wspiera i monitoruje pacjenta w jego procesie terapii oraz dokonuje ewaluacji jego postępów w drodze do zmiany. Podczas pobytu w Naszym ośrodku Klienci pomimo intensywności różnych oddziaływań terapeutycznych, mają możliwość wracać do zaniedbanych zainteresowań czy hobby takich jak : aktywność fizyczna -siłownia, rowery, basen. Na pięknie położonym terenie znajduje się boisko do gry w siatkówkę, w piłkę koszykową , jak również trzy stawy , w których nigdy nie brakuje ryb.
Jakie są najczęściej pojawiające się obawy lub pytania pacjentów i ich rodzin przed rozpoczęciem terapii? Jak pomagają Państwo w ich rozwianiu?
Osoba decydująca się na kontakt z Naszym Ośrodkiem jest najczęściej boleśnie świadoma własnej bezradności i niemożności samodzielnej walki z problemem. Często kontakt poprzedzają nieudane wysiłki i wcześniej podejmowane próby leczenia. Nie ma uniwersalnego sposobu na prowadzenia pierwszych rozmów, ponieważ każdy człowiek wnosi niepowtarzalną osobowość związaną z indywidualnym sposobem reagowania. Pierwsza rozmowa wiąże się też z szeregiem różnorodnych, zwykle silnych emocji po stronie Klienta. Na podstawie Naszych doświadczeń to czego najbardziej potrzebują osoby zgłaszające się do Ośrodka to zapewnienia specjalistycznej opieki . Rodziny zgłaszające się najczęściej pytają jak pomóc osobie uzależnionej , która nie chce się leczyć.
Jakie efekty terapii dostrzegają Państwo u pacjentów po zakończeniu pobytu w ośrodku? Czy może Pani podzielić się inspirującymi historiami sukcesu?
Klienci po ukończeniu pełnego podstawowego programu terapii zauważają, iż ich poziom stresu czy lęku zaczyna się zmniejszać. Zgłaszają wiekszą stabilność emocjonalną. Podjęta psychoterapia daje coś więcej niż zatrzymanie rozwoju uzależnienia . Przede wszystkim zwiększa tolerancję na niepowodzenia życiowe, wpływa na rozwój osobisty, daje również wiedzę i narzędzia do dalszego zdrowienia.
Jakie wsparcie oferuje Państwa ośrodek pacjentom po zakończeniu terapii, aby pomóc im w utrzymaniu trzeźwości na dłuższą metę?
W Naszym Ośrodku osoby zdrowiejące kończą podstawowy program leczenia przygotowaniem dalszego planu zdrowienia. Ośrodek oferuje możliwość realizacji programu zapobiegania nawrotom choroby. Absolwenci Ośrodka pozostają w stałym kontakcie z Ośrodkiem, mogą liczyć na pomoc i wsparcie również po zakończeniu leczenia.