Wywiad z pacjentem – wskazówki, dzięki którym zrobisz to lepiej

enedu.pl 1 rok temu

Czy Ciebie też czasem dopada takie przemyślenie, iż podczas naszej edukacji wałkuje się stale wywiad z pacjentem, a finalnie kończymy często studia, bez umiejętności praktycznego zastosowania tej wiedzy? jeżeli tak, to jesteś w dobrym miejscu, bo w tym artykule podzielę się z Tobą super wskazówkami. Spróbuj je wdrożyć, a zapewniam, iż usprawniąTwoją codzienną pracę. Przejdźmy zatem do rzeczy!

Typowy wywiad, czyli pytanie goni pytanie

Muszę przyznać, iż mnogość rzeczy, o które powinniśmy zapytać pacjenta bywa przytłaczająca, szczególnie, jeżeli dopiero rozpoczynasz pracę. W toku studiów, w zależności od zajęć klinicznych dostajemy przeróżne formułki wskazujące, iż pacjenta kardiologicznego warto zapytaćo to, a onkologicznego o to. W całej tej sprawie, pytanie goni pytanie. Oczywiście specjalizując się w wąskiej dziedzinie fizjoterapii, warto rozwijać wiedzę i umiejętności dotyczące prowadzenia wywiadu z pacjentem ‘z naszego podwórka’.

Jednak większość z nas zaczyna pracę z bardzo ogólnym profilem pacjenta i tutaj temat się komplikuje. Dlaczego? Myślę, iż dominują dwa powody:

  1. Ilość rzeczy, o które potencjalnie powinniśmy zapytać jest bardzo szeroka i mam wrażenie, iż przy tak szerokim spektrum, wywiad sprowadza się często do zadawania wielu pytań, bez większej umiejętności interpretacji uzyskanych odpowiedzi. Ciężko nam poprowadzić pacjenta dalej, bo nie do końca wiemy, po co zadajemy te pytania.
  2. Wywiad bardzo mocno skupia się na poznaniu wszystkiego, co dotyczy symptomów pacjenta (oczywiście jest to bardzo ważne), a trochę brakuję nam danych dotyczących kontekstu codziennego życia i czynników determinujących szeroko pojęte zdrowie pacjenta. Czynniki te są zwykle najważniejsze dla samych symptomów więc to nie jest tak, iż proponuję Ci coś za coś, a raczej próbuję znaleźć w tej historii złoty środek.

Jak ten złoty środek znaleźć i gdzie go w ogóle szukać? Myślę, iż poszukiwania możesz rozpocząć w poniższym filmie. Jak to zwykle ze mną bywa, jest to produkcja pełnometrażowa więc trzeba jej chwilę poświęcić. Zapewniam Cię jednak, iż szczerze warto. jeżeli chcesz zaoszczędzić trochę cennego czasu, to kliknij w kłódkę w playerze wideo i ustaw prędkość odtwarzania x2. Trust me, ja słucham swoich nagrań wyłącznie w takim wydaniu

Wywiad to proces, a nie gotowa checklista

Niech to będzie dobry fundament dla efektywnego prowadzenia wywiadu z pacjentem. W komentarzach czekam na Twoje przemyślenia i bardzo chętnie podyskutuje z Tobą w tym temacie, bo uważam, iż jest tu o czym dyskutować.

Naukę tej niebywale przydatnej, ale też trudnej sztuki potraktuj jako proces. Nie da się podejść do tego na zasadzie rutynowej checklisty pytań, które powinniśmy odhaczyć. Ja porównuję często wywiad do łowienia ryb. Zarzucasz wędkę i sprawdzasz, gdzie bierze. Czyli zadając pytania, szukasz takich obszarów, które dostarczą Ci możliwie jak najwięcej praktycznych informacji. Praktycznych, czyli takich, które potrafisz zinterpretować i w połączeniu z badaniem pacjenta, pozwolą Ci one na postawienie hipotezy diagnostycznej.

Życzę Ci powodzenia i trzymam mocno kciuki za Twój rozwój! Być może poniższe szkolenia okażą się pomocne w rozwijaniu tego procesu. Sprawdź czy znajdziesz tam coś dla siebie i do następnego razu

Idź do oryginalnego materiału