Wyszczerbiony ząb – kiedy to tylko defekt estetyczny, a kiedy realny problem?

halembadent.pl 17 godzin temu

Wyszczerbiony ząb może wydawać się drobnostką, szczególnie jeżeli nie towarzyszą mu dolegliwości bólowe. W rzeczywistości jednak nie zawsze jest to jedynie defekt estetyczny. choćby niewielkie pęknięcie szkliwa może być bowiem sygnałem ostrzegawczym, iż z twoim zębem dzieje się coś niepokojącego. Sprawdź, jakie są najczęstsze przyczyny tego problemu, czy i kiedy trzeba natychmiast działać, jak można odbudować wyszczerbiony ząb, co robić, gdy ząb staje się wrażliwy oraz jak unikać urazów zębów w przyszłości.

Jakie są najczęstsze przyczyny ukruszenia zęba?

Ukruszenie zęba to efekt naruszenia jego struktury. Najczęstsze przyczyny tego problemu to:

  • urazy mechaniczne powstałe w wyniku uderzenia, upadku, uprawiania sportu, wypadku komunikacyjnego itp,
  • jedzenie zbyt twardych pokarmów,
  • osłabienie szkliwa na skutek erozji kwasowej,
  • nieprawidłowe nawyki takie, jak obgryzanie paznokci, otwieranie butelek zębami, czy gryzienie przedmiotów,
  • wady zgryzu powodujące nierównomierny rozkład sił podczas żucia,
  • bruksizm, czyli zaciskanie lub zgrzytanie zębami, które prowadzi do stopniowego ścierania się i osłabienia zębów,
  • zbyt rzadka lub niewłaściwa higiena jamy ustnej.

Leczenie zębów i wypełnianie

Masz problem z wyszczerbionym zębem? Już dziś umów się na wizytę w naszym gabinecie, gdzie sprawdzimy, czy wymaga on interwencji stomatologicznej i podejmiemy odpowiednie leczenie.

Wyszczerbiony ząb – czy zawsze trzeba natychmiast działać?

Nie każde pęknięcie szkliwa czy wyszczerbienie zęba wymaga natychmiastowej wizyty w gabinecie stomatologicznym. Jednak choćby niewielkie ukruszenie zęba warto skonsultować z dentystą. Zignorowanie takiego problemu może bowiem przynieść przykre konsekwencje, chociażby w postaci rozwijającej się próchnicy czy zapalenia miazgi.

Kiedy zatem trzeba działać szybko? Reaguj natychmiast, jeśli:

  • ząb boli lub jest wrażliwy na ciepłe/zimne bodźce,
  • widzisz pęknięcie lub odłamany fragment,
  • masz problem z nagryzaniem lub pojawia się dyskomfort w trakcie jedzenia,
  • zauważysz krwawienie z dziąsła,
  • ząb się rusza.

W jaki sposób można odbudować wyszczerbiony ząb?

Dzisiejsza stomatologia oferuje wiele możliwości przywrócenia zębom estetycznego wyglądu. Wybór metody odbudowy zależy od stopnia uszkodzenia, lokalizacji uszkodzonego zęba oraz twoich oczekiwań. Rozwiązania, z jakich możesz skorzystać, to:

  • bonding, czyli szybka metoda odbudowy dzięki żywic kompozytowych, idealna przy niewielkich wyszczerbieniach,
  • licówki porcelanowe, czyli cienkie płytki przyklejane do przedniej powierzchni zęba, które maskują uszkodzenia, również te większe,
  • wkłady inlay i nakłady onlay, czyli alternatywy dla tradycyjnych plomb, które zastępują część korony zęba i stosowane są przy większych ubytkach,
  • korony, czyli wykonane z porcelany, cyrkonu lub metalu licowanego porcelaną uzupełnienia protetyczne, które osłaniają cały ząb, dlatego stosowane są w przypadku poważniejszych uszkodzeń.

Co robić po urazie?

Uszkodzony ząb to problem, który może przytrafić się każdemu. Czy wiesz, co zrobić, gdy to się stanie? Oto najważniejsze wskazówki i porady.

Co, jeżeli wyszczerbiony ząb staje się wrażliwy?

  1. Obserwuj ból
    Czy wrażliwość pojawia się tylko wtedy, gdy spożywasz zimne lub ciepłe posiłki albo napoje, czy jest stała? Czy boli podczas gryzienia? Krótki, ostry ból w reakcji na bodziec, który gwałtownie ustępuje, może oznaczać odsłoniętą zębinę. jeżeli zaś ból jest długotrwały, pulsujący i nasila się w nocy, może to oznaczać zapalenie miazgi zęba.
  2. Unikaj drażniących pokarmów
    Przez pewien czas unikaj bardzo zimnych, gorących, słodkich i kwaśnych potraw oraz napojów, które mogą nasilać wrażliwość.
  3. Używaj pasty do zębów na nadwrażliwość
    Mycie zębów przy użyciu specjalnych past do zębów, które zawierają składniki blokujące kanaliki zębinowe, pomaga zmniejszać odczuwanie bólu. Stosuj je zgodnie z zaleceniami producenta.
  4. Delikatnie szczotkuj zęby
    Używaj szczoteczki z miękkim włosiem i uważnie, a przy tym delikatnie szczotkuj uszkodzony obszar, aby nie powodować dodatkowego podrażnienia.
  5. Umów się na wizytę u dentysty
    Nawet jeżeli ból jest chwilowy, wyszczerbiony ząb z wrażliwością wymaga kontroli stomatologicznej. Dentysta oceni zakres uszkodzenia, wykona niezbędne badania i zaproponuje odpowiednie leczenie.

Pamiętaj, iż wyszczerbiony ząb nie zawsze boli, ale choćby niewielkie pęknięcie szkliwa może się pogłębiać i doprowadzić do poważniejszych problemów. Dlatego każdy, choćby najmniejszy uraz zęba warto skonsultować z dentystą.

Jak uniknąć podobnych problemów w przyszłości?

Chociaż nie zawsze da się uniknąć każdego urazu mechanicznego, to jednak możesz znacznie zmniejszyć ryzyko ukruszenia zęba. Co możesz robić?

Dbaj o higienę jamy ustnej

Regularne szczotkowanie zębów, minimum dwa razy dziennie przez 2 minuty, uzupełnione nitkowaniem oraz płukaniem jamy ustnej przy użyciu odpowiednio dobranego płynu, pomoże ci zapobiegać próchnicy. Usuwanie płytki nazębnej i resztek jedzenia, które mogą osłabiać szkliwo, jest niezwykle istotne, ponieważ zadbane i zdrowe zęby są mniej podatne na ukruszenia.

Regularnie odwiedzaj swojego dentystę

Wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym przynajmniej raz na 6 miesięcy, pozwalają w porę wykryć wszelkie problemy i podjąć odpowiednie leczenie. Dentysta może również zauważyć początkowe pęknięcie szkliwa, zanim stanie się poważnym uszkodzeniem.

Unikaj nawyków, które szkodzą zębom

Nie otwieraj butelek zębami, nie gryź twardych przedmiotów i ostrożnie jedz twarde pokarmy. To proste, ale bardzo skuteczne rady, które uchronią twoje zęby przed niepotrzebnymi urazami.

Stosuj zdrową dietę

Odpowiednio zbilansowana, bogata w witaminy i minerały dieta sprawi, iż zadbasz o zdrowie swoich zębów od środka. Dzięki temu będą one mocniejsze i mniej podatne na uszkodzenia.

Używaj ochraniaczy na zęby

Jeśli uprawiasz sporty kontaktowe takie, jak koszykówka, piłka nożna, czy sztuki walki, koniecznie zakładaj specjalne ochraniacze na zęby. To prosty i skuteczny sposób, za pomocą którego uchronisz swoje zęby przed urazami mechanicznymi.

Źródła:

  1. https://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/choroby-zebow-i-jamy-ustnej,ukruszony-zab-to-powazny-problem–im-dluzej-zwlekamy–tym-gorsze-konsekwencje,artykul,96519555.html
  2. https://www.doz.pl/czytelnia/a13106-Ukruszony_zab__przyczyny_i_leczenie
  3. https://www.sunstargum.com/pl-pl/zdrowie-jamy-ustnej/ukruszony-zab-co-nalezy-zrobic-i-jak-przeciwdzilac-peknietym-zebom.html
Idź do oryginalnego materiału