– AKM Kreutzberg maluje od dziecka, jest samoukiem – mówi Bogna Piter z Centrum Dokumentacyjno-Wystawienniczego Niemców w Polsce. – Mieszka w Bad Honeff w Nadrenii-Północnej Westfalii. Cierpi na chorobę Parkinsona. Nie przestaje mimo to uprawiać twórczości. Ma taką zasadę, iż dzień bez nowego obrazu uważa za dzień stracony. Przy czym nie odwzorowuje rzeczywistości. Malarstwo traktuje jako ekspresję swoich przeżyć, własnego widzenia świat, a jednocześnie jako formę terapii.
Centrum Dokumentacyjno-Wystawienniczym Niemców zaprasza na wystawę. Ptak jest znakiem wolności
– Choć te obrazy maluje człowiek cierpiący, są one pełne kolorów – podkreśla pani Bogna. – Kreutzberg chętnie wraca do motywów ptaków. Ptak jest dla niego symbolem wolności. Chętnie łączy go z wyobrażeniem serca oznaczającego miłość. Uwagę przykuwa także obecna na kilku pracach postać „gwoździarza”. Jest to człowiek unieruchomiony na krześle, który mimo to zachowuje wolność. I kocha to, co nieznane.
Autor nie mógł być osobiście obecny na wernisażu. W Centrum Dokumentacyjno-Wystawienniczym Niemców Reprezentował go jego przyjaciel i menedżer w Polsce Jerzy Kryszak. Ale artysta rozmawiał z publicznością dzięki internetu. Należeli do niej m.in. podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy oraz uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej działających w ramach opolskiej Fundacji Dom.
Wejście na tę wystawę czasową jest bezpłatne.
Wystawa stała znów dostępna
W Centrum Dokumentacyjno-Wystawienniczym Niemców można ponownie – po półrocznej przerwie – oglądać wystawę stałą „Niemcy w Polsce – historia i teraźniejszość”. Jest ona dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00 – 16.00. W sobotę od 10.00 do 18.00.
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.