Wystartowała skarpetkowa zbiórka na ogromne dzieło sztuki. Wyjątkowa akcja z okazji Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa.

miejscawewroclawiu.pl 5 dni temu
Zdjęcie: aleja moge wiecej skarpetki 2


Obchody Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa we Wrocławiu potrwają całą wiosnę. Wszystko za sprawą dobroczynnej i artystycznej akcji „AleJa Mogę Więcej”, do której może przyłączyć się każdy mieszkaniec Wrocławia.

To jedyna w swoim rodzaju akcja społeczno-artystyczna Fundacji Kolorowe Skarpetki i Alei Bielany. Jej głównym celem jest zebranie skarpetek, by później wspólnie wypleść z nich ogromny portret, który ozdobi Wrocław. Organizatorzy chcą w ten sposób zwiększać świadomość i życzliwość społeczną wobec osób z zespołem Downa.

Wrocławianie dla osób z zespołem Downa

Projekt AleJa Mogę Więcej ruszył w Światowym Dniu Osób z Zespołem Downa (21 marca). Akcja zaczęła się od zbiórki niepotrzebnych, pojedynczych skarpetek. W wybranych lokalizacjach we Wrocławiu ulokowano dedykowane miejsca zbiórek ze specjalnie oznaczonymi pojemnikami.

– Mieszkańcy Wrocławia z zespołem Downa dotąd mieli okazję podejmować praktyki zawodowe u najemców Alei Bielany. Brali też udział w eventach i dedykowanych warsztatach. Dziś idziemy o krok dalej – mówi Katarzyna Konat z zespołu komunikacji Alei Bielany.

Współpraca między centrum handlowym a Fundacją Kolorowe Skarpetki od lat rzuca więcej światła na sytuację, wrażliwość i potrzeby osób z zespołem Downa i ich rodzin. Od marca przybiera jednak nową, szerszą formę.

– Teraz chcemy działać jeszcze szerzej i zaangażować Wrocławian w coś niespotykanego. Kolorowe skarpetki bez pary to międzynarodowy symbol zespołu Downa. Na bazie projektu, stworzonego przez artystkę multimedialną, Matyldę Sałajewską, wspólnie stworzymy z nich wielki portret osoby z zespołem Downa – wyjaśnia Paulina Bechcicka, prezeska zarządu Fundacji Kolorowe Skarpetki.

Gotowy obraz, wypleciony ze skarpetek, będzie można oglądać w centrum miasta już w połowie czerwca. Praca ma na co dzień przypominać Wrocławianom, jak ważna jest życzliwość wobec osób z zespołem Downa.

– Na co dzień osoby z zespołem Downa są adekwatnie niewidoczne dla społeczeństwa. Nie pojawiają się na plakatach, billboardach, czy w telewizji. Chcemy dzięki steetartu pokazać, iż to pełnowymiarowi, obecni wśród nas ludzie. Cieszy mnie, iż przy tej okazji każdy może włączyć się w tworzenie sztuki zaangażowanej społecznie – przyznaje Matylda Sałajewska, artystka i autorka projektu instalacji, która powstanie z zebranych skarpetek.

Jak przekazać pojedyncze skarpetki?

Do 18 kwietnia 2025 r. trwa zbiórka skarpetek-niedoparków, które finalnie posłużą jako materiał do stworzenia wielkiego portretu osoby z zespołem Downa. Pojedyncze skarpetki można oddawać w dedykowanych punktach w całym Wrocławiu, wrzucając je do oznaczonych pojemników.

Aktualna lista lokalizacji:

  • Aleja Bielany, ul. Czekoladowa 7/9
  • Barbara, ul. Świdnicka 8B
  • Centrum na Przedmieściu (CAL), ul. Prądzyńskiego 39A
  • CAL Ołtaszyn, ul. Pszczelarska 7
  • CAL Zakrzów, ul. Wilanowska 29A
  • CAL Złotniki, Wielkopolska 7
  • Dolnośląskie Centrum Filmowe (DCF), ul. Piłsudskiego 64A
  • Hala Świebodzki, ul. Orląt Lwowskich 20B
  • IKEA Wrocław, ul. Czekoladowa 5
  • Impart, ul. Piłsudskiego 19
  • Kino Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19a/21
  • Cafe Równik, ul. Jedności Narodowej 47
  • Wrocławski Teatr Lalek, pl. Teatralny 4
  • Teatr Muzyczny Capitol, ul. Piłsudskiego 67 (od 1.04)

Warsztaty z tkania i wielki finał

Drugim etapem projektu będą warsztaty z wyplatania wielkiego, skarpetkowego portretu. Wspólna zabawa odbędzie się 24 maja 2025 r. w Alei Bielany – więcej szczegółów dotyczących zapisów i programu warsztatów organizatorzy podadzą po zakończeniu zbiórki niedoparków.

Efektem warsztatowych prac będzie wielkoformatowa instalacja tekstylna pt. „AleJa Mogę Więcej”, która zostanie uroczyście odsłonięta w czerwcu we Wrocławiu.

Więcej informacji o akcji można znaleźć na stronie: https://www.alejabielany.pl/pl/aleja-moge-wiecej

Foto: Miejsca we Wrocławiu / mat. prasowe Aleja Bielany

Idź do oryginalnego materiału