Wyrostek robaczkowy – operacja i postępowanie pooperacyjne

fizjoterapeuty.pl 2 lat temu

Operacja wyrostka robaczkowego (fachowa nazwa to appendektomia) jest w dzisiejszych czasach wciąż bardzo często wykonywanym zabiegiem. Odbywa się w znieczuleniu ogólnym i zalicza się do zabiegów bezpiecznych. Powikłania zdarzają się bardzo rzadko, a śmiertelność wynosi zaledwie 0,1%. Ważne jest, aby pacjent przestrzegał zaleceń pozabiegowych. Wówczas powrót do pełnej sprawności i codziennej aktywności możliwy jest już po 1,5-2 tygodniach.

Operacja wyrostka robaczkowego – na czym polega?

Operacja mająca na celu usunięcie wyrostka robaczkowego może odbyć się w sposób klasyczny lub mieć charakter laparoskopowy (w dzisiejszych czasach znacznie częściej wybiera się tę drugą opcję). Bez względu na rodzaj operacji, przed jej wykonaniem dąży się do nawodnienia pacjenta i podaje mu leki przeciwgorączkowe oraz przeciwzapalne.

Metoda klasyczna

Pacjent znajduje się w leżeniu na plecach, jest w znieczuleniu ogólnym. Chirurg otwiera jamę brzuszną cięciem naprzemiennym, rozdziela mięsień skośny zewnętrzny brzucha i mięsień skośny wewnętrzny brzucha, po czym przecina powięź poprzeczną, otwierając otrzewną. Teraz może wyłonić kątnicę wraz z wyrostkiem robaczkowym. Krezkę wyrostka robaczkowego zaopatruje się dzięki podwiązek, można również użyć koagulacji w przypadku drobnych naczyń krwionośnych. Wokół podstawy wyrostka zakłada się następnie szew kapciuchowy, po czym odcina się problematyczny wyrostek. Po zszyciu pacjenta można rozpocząć jego wybudzanie.

Metoda laparoskopowa

Pacjent znajduje się w leżeniu na plecach, jest w znieczuleniu ogólnym. Narzędzie wprowadza się do jamy brzusznej przez pępek – jest to pierwszy trokar. Kolejne 2 trokary wprowadza się tak, aby utworzyły wierzchołki trójkąta rozwartokątnego. Zakończone są kamerką, przez co lekarz dobrze widzi, co robi w danej chwili. Po odnalezieniu wyrostka robaczkowego pociąga za jego krezkę, zaopatruje ją koagulacją biopolarną, a następnie podwiązuje go. Wyrostek odcina się, a ranę zaopatrza np. metodą koagulacji. Rany zamyka się pojedynczymi szwami, a drenaż zwykle nie jest konieczny. Metoda laparoskopowa wiąże się ze znacznie szybszym powrotem pacjenta do sprawności i z lepszym samopoczuciem po wybudzeniu się.

Postępowanie pooperacyjne

W postępowaniu pooperacyjnym stosuje się płynoterapię, leczenie przeciwbólowe i antybiotykoterapię. Chory pozostaje na czczo do powrotu perystaltyki, co zwykle trwa od 1 do 3 dni. Po upływie tego czasu podstawowymi wskazówkami są:

  • codzienne dbanie o ranę pozabiegową – mycie jej, osuszanie i dezynfekcja bez naruszenia ciągłości szwów;
  • przestrzeganie diety lekkostrawnej;
  • unikanie wysiłku fizycznego.

Pełna rekonwalescencja trwa około 2 tygodnie. To właśnie przez ten czas należy szczególnie zadbać o dietę i odpoczynek. Przeciwwskazane jest dźwiganie cięższych przedmiotów, bieganie oraz wykonywanie jakichkolwiek czynności, które znacznie zwiększają ciśnienie w jamie brzusznej. Kontrola pozabiegowa ma miejsce zwykle około 1,5 tygodnia po operacji, wówczas zdejmowane są szwy, a pacjent otrzymuje dalsze zalecenia, np. odnośnie powrotu do uprawniania sportu.

Dieta po operacji wyrostka robaczkowego

Po operacji wyrostka robaczkowego zalecane są posiłki i produkty takie jak:

  • lekkie zupy mleczne, jarzynowe;
  • chude mięso i chude ryby;
  • budynie, kisiele, galaretki;
  • słaba herbata, kawa zbożowa z mlekiem;
  • ziemniaki, ryż;
  • chude twarogi, mleko, jogurty naturalne;
  • gotowane warzywa, zwłaszcza marchewka, dynia;

Do produktów przeciwwskazanych należą natomiast:

  • słodycze;
  • wędzone ryby i wędliny;
  • pełnoziarniste pieczywo i grube kasze;
  • warzywa wzdymające, takie jak groch czy kapusta;
  • tłuste mięso;
  • ostre przyprawy;
  • napoje gazowane;
  • mocna kawa, mocna herbata, kakao;
  • fast-foody.

W przypadku dzieci to rodzice powinni zadbać o odpowiedni jadłospis. Każdego dnia należy również pilnować, aby pacjent przyjmował odpowiednią ilość płynów.



Polecane produkty:
Olej z czarnuszki siewnej w płynie
Naturalny, nierafinowany, tłoczony na zimno olej otrzymywany z nasion czarnuszki siewnej pochodzących z ekologicznych upraw. Zobacz więcej...
Czarnuszka (Nigella Sativa) w kapsułkach
Czarnuszka siewna to roślina, z której pozyskuje się olej o adekwatnościach potwierdzonych badaniami. W składzie zawiera m.in. niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), czyli takie, których organizm nie jest w stanie sam wytwarzać i musimy dostarczać Zobacz więcej...

Bibliografia

  1. Strzałka M., Bobrzyński A., Budzyński A., Biesiada Z., Rembiasz R., Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego – operacja techniką klasyczną czy laparoskopową?, Przegląd Lekarski, 60/2003.
  2. Janowicz T., Ocena porównawcza metody klasycznej i laparoskopowej leczenia operacyjnego ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego u dzieci. Doświadczenia jednego ośrodka, Poznań 2015.
Idź do oryginalnego materiału