Dializa to zabieg przeprowadzany u pacjentów, których nerki działają w sposób nieprawidłowy. Musi być wykonywany systematycznie, poddawana mu osoba jest więc zobowiązana do podporządkowania się określonemu przez lekarza specjalistę schematowi. Jedna sesja dializy może trwać od trzech do choćby sześciu godzin, cały proces jest więc niezwykle wyczerpujący dla chorego. Aby pacjent miał zapewniony możliwie największy komfort na czas zabiegu, stacja dializ powinna posiadać odpowiednie wyposażenie zapewniające optymalne warunki lecznicze i bezpieczeństwo. Ważne jest również, by znajdujące się w niej sprzęty oferowały ergonomię pracy personelowi medycznemu.
Podstawowe wyposażenie stacji dializ
Poza aparaturą w postaci maszyn dializujących i niezbędnych do jej funkcjonowania akcesoriów, podstawowym elementem wyposażenia stacji dializ są specjalne fotele zabiegowe. Producent U.B.M. Meble Medyczne posiada w swojej ofercie zaawansowane pod względem technologicznym modele FoZa Multi oraz FoZa Dona, które charakteryzują się dużą łatwością w obsłudze i zastosowaniem innowacyjnych rozwiązań.
FoZa Multi – wielofunkcyjny fotel zabiegowy
Wielofunkcyjny fotel zabiegowy FoZa Multi został zaprojektowany z myślą o zabiegach dializacyjnych i chemioterapii. Pozwala na regulację wysokości zespołu siedziska, kąta nachylenia oparcia oraz segmentów siedziska i podudzia, wykonywaną dzięki pilota przewodowego, jak również regulację mechaniczną poprzez zwolnienie odpowiedniej dźwigni położenia podnóżka i w pełni zintegrowanych z segmentem oparcia pleców podłokietników. Fotel do dializ FoZa Multi został wyposażony w układ jezdny z indywidualną blokadą kół oraz mocowanie blatu i wieszaka na kroplówki.
FoZa Dona – fotel zabiegowy
Fotel zabiegowy FoZa Dona, doskonale nadający się do przeprowadzania dializ, umożliwia regulację segmentów oparcia pleców i siedziska realizowaną dzięki sprężyn gazowych poprzez zwolnienie odpowiedniej dźwigni. Mebel ten został ponadto wyposażony w uchwyt na papier lub prześcieradło jednorazowe i pozwala na zamontowanie blatu bocznego oraz wieszaka na kroplówki.
Na co zwracać uwagę przy wyborze wyposażenia stacji dializ?
Przy wyborze wyposażenia stacji dializ należy przede wszystkim skupić się na bezpieczeństwie pacjentów oraz personelu medycznego i zwracać uwagę na takie cechy sprzętu medycznego, jak łatwość dezynfekcji i sterylizacji, zapewnianie ergonomii pracy oraz możliwość ustawienia w gabinecie w sposób pozwalający na odpowiednią organizację przestrzeni i zapewniający dostępność stanowisk.
Bezpieczeństwo pacjentów i personelu medycznego
W celu zapewnienia bezpieczeństwa pacjentom i personelowi medycznemu należy upewnić się, iż wybrany element wyposażenia stacji dializ został dopuszczony do użytku przez
Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych i posiada:
- certyfikat ISO 1348:2016, potwierdzający implementację Systemu Zarządzania Jakością dla Wyrobów Medycznych,
- certyfikat CE, poświadczający spełnienie wymagań dotyczących bezpieczeństwa i zdrowia określonych w Dyrektywie 93/42/EWG,
Łatwość dezynfekcji i sterylizacji
Wyposażenie stacji dializ musi być możliwe do szybkiego do zdezynfekowania i sterylizacji. Ta cecha pozwala bowiem zapobiegać zagnieżdżaniu się i namnażaniu bakterii, które mogą zagrażać zdrowiu pacjentów i przedstawicieli personelu medycznego. W wypadku foteli do dializ od producenta U.B.M. Meble Medyczne łatwość dezynfekcji i sterylizacji zapewniają konstrukcja z profili i rur stalowych malowanych lakierem proszkowym, jak również segmenty siedziska, oparcia pleców i podudzia oraz podłokietniki i podnóżek pokryte tapicerką wykonaną w technologii bezszwowej.
Ergonomia pracy personelu medycznego stacji dializ a jej wyposażenie
Elementy wyposażenia stacji dializ powinny zapewniać ergonomię pracy personelu medycznego i tym samym zapobiegać zagrożeniom wynikającym z wykonywanych czynności zawodowych, przede wszystkim problemom zdrowotnym w postaci dolegliwości bólowych stawów kończyn górnych i dolnych oraz struktur odpowiedzialnych za stabilizację kręgosłupa.
Fotele dializacyjne z katalogu producenta U.B.M. Meble Medyczne pozwalają na ułożenie pacjenta w pozycji adekwatnej do przeprowadzanego zabiegu, swobodne przesuwanie oraz dostosowanie wysokości do indywidualnych możliwości personelu medycznego. W efekcie czuwający nad przebiegiem dializy specjalista może wystrzegać się pochylania tułowia w przód poprzez zginanie kręgosłupa i pracy z wyprostowanymi, oddalonymi od korpusu kończynami górnymi, co zapobiega występowaniu dolegliwości bólowych.
Odpowiednia organizacja przestrzeni i dostępność stanowisk w stacji dializ
Wyposażenie stacji dializ powinno zostać dopasowane do warunków panujących w danym pomieszczeniu. Musi umożliwiać odpowiednią organizację przestrzeni i zapewniać dostępność stanowisk. W wypadku foteli do dializ szczególnie istotne jest, by zostały ustawione w sposób oferujący pacjentowi prywatność podczas zabiegu, a równocześnie pozwalający personelowi medycznemu na efektywne wykorzystanie wszystkich oferowanych przez nie dodatkowych funkcji i akcesoriów.