Za nami różowy październik, który od 1985 roku jest Miesiącem Świadomości Raka Piersi. Właśnie ten rodzaj nowotworu najczęściej występuje u kobiet na całym świecie i rokrocznie ponad pół miliona z nich z tego powodu umiera. Podstawą dbania o siebie jest regularna diagnostyka i samobadanie piersi w domu. Lekarze na całym świecie starają się podnosić świadomość kobiet w kwestii pierwszych objawów choroby. Mówią o siedmiu "cichych zabójcach" czyli oznakach choroby, które powinny wzbudzić nasz niepokój. jeżeli zauważysz któryś z nich u siebie, jak najszybciej udaj się do lekarza.
REKLAMA
Zobacz wideo Szkodliwe nawyki, które kobiety wykonują każdego dnia. Sprawdź, jak ich unikać
Rak piersi zabija co roku ponad pół miliona kobiet. Jak kontrolować swoje zdrowie?
Pierwszym z cichych objawów jest zmiana rozmiaru i kształtu piersi. Właśnie dlatego warto regularnie robić w domu samobadanie i monitorować ich wygląd, bo tego typu zmiany mogą sugerować, iż dzieje się coś złego. Pamiętając o tym, iż u większości kobiet piersi nie są symetryczne i jedna jest odrobinę większa od drugiej, warto zwrócić uwagę, czy piersi względem siebie znacząco nie zmieniają swojego rozmiaru. W przypadku rozwijania się raka blokowany jest układ limfatyczny, co powoduje, iż limfa, czyli płyn, który gromadzi się w piersi, może powodować ich zwiększenie. Warto zwrócić uwagę na to, czy pierś jest większa, bardziej, napięta, twardsza lub wyżej położona od drugiej. jeżeli tak jest, może to wskazywać na rozprzestrzeniony nowotwór. Kobiety w trakcie samobadania powinny zwrócić także uwagę na strukturę skóry piersi. Wszelkie dołki i wgłębienia również powinny nas zaniepokoić.
Drugim z cichych objawów jest zmiana koloru skóry wokół piersi. jeżeli zauważyłaś zaczerwienie, wysypkę, lub plamy w tym rejonie, które wyglądem przypominają ukąszenie komara, to powinnaś skonsultować to z lekarzem. Ważna jest także szybkość, z jaką rozwija się wysypka. jeżeli gwałtownie postępuje, powinnaś uznać to za niepokojący symptom.
Trzecim cichym objawem jest bolesność piersi. Chociaż rak piersi przeważnie nie objawia się bólem, jedynie zwiększoną wrażliwością w danym obszarze, to warto jednak zwrócić uwagę na niepokojące objawy bólowe. Warto tutaj pokreślić, iż bolesność piersi jest normalna, jeżeli związana jest ze zmianami hormonalnymi, menstruacyjnymi czy też naciągniętym mięśniem.
Rak piersi rzadko kiedy objawia się bólem. Zwróć uwagę na te niepokojące objawy
Czwartym cichym objawem jest wyczuwalny guzek, zgrubienie, lub wgłębienie w piersi. Może to być okrągły i twardy guzek, lub taki o nieregularnych krawędziach. Zaniepokoić nas powinien także bardziej miękki guzek, który przemieszcza się pod skórą. W tej kwestii samobadanie może uratować życie kobiety. W Wielkiej Brytanii większość zarejestrowanych przypadków raka została zgłoszonych, bo kobiety zauważyły w piersi niepokojącą zmianę tego typu.
Piątym cichym objawem jest nagłe lub sporadyczne uczucie ciepła w okolicy klatki piersiowej. Ten rodzaj symptomu występuje w przypadku zapalnego raka piersi, który stanowi jeden na pięć przypadków zachorowań.
Szóstym cichym objawem jest guzek zlokalizowany w okolicach pod pachą. Węzły chłonne są częścią układu limfatycznego i są odpowiedzialne za odprowadzanie produktów przemiany materii, więc również mogą być narażone na zachorowanie na raka.
Ostatnim cichym objawem jest wydzielina z sutka, która może mieć mleczno-zielony, przezroczysty lub krwisty kolor. Często to właśnie jeden z objawów, który skłania kobiety do wizyty u lekarza. W takich przypadkach wydzielina z sutka wydobywa się samoistnie, ale może się to intensyfikować, jeżeli pierś jest ściskana.