Wyobraźnia
Według ogólnego podejścia do definicji wyobraźnia jest zdolnością do tworzenia i przywoływania wyobrażeń oraz myśli. Według biologii wyobraźnia mieści się w prawej półkuli mózgu i jest nieodłącznym elementem ludzkiej świadomości. Jak możemy udowodnić ludzką zdolność do wyobrażeń oraz możliwości marzeń? Najważniejsze są nasze sny, które powstają samoistnie, będąc odizolowane od wrażeń zmysłowych, namacalnych, ponieważ w tym czasie one same nie działają.
Wspaniałą lekturą, która przybliża zagadnienie współczesnej wyobraźni jest dzieło literackie wybitnego antropologa z Uniwersytety Warszawskiego Andrzeja Mencwela, nominowana w 2007 roku do nagrody Nike Wyobraźnia Antropologiczna.
Dowiemy się w niej między innymi, iż „wyobraźnia stwarza wyobrażenia”, czyli otwiera oczy, skupia spojrzenia i ukierunkowuje ludzkie postrzeganie, więc jest swoistym rozumieniem.
Wyobraźnia Dziecka z Autyzmem
Trzecim objawem w obrębie autystycznej triady są zaburzenia rozwoju wyobraźni i rozumienia sytuacji społecznych. U dzieci objawiają się niewykształceniem lub nieprawidłowościami w fantazjowaniu i zabawach w udawanie. U dorosłych zaś brakiem elastyczności, niezdolnością do wyobrażenia konsekwencji działań swoich i innych oraz poważnymi…
View original post 1 011 słów więcej