Wygładza zmarszczki i korzystnie wpływa na skórę. Pij napar z rokitnika

zdrowie.wprost.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Rokitnik zwyczajny Źródło: Pixabay


Na owoce rokitnika warto zwrócić uwagę, gdyż są nieocenionym skarbem dla zdrowia i urody. Warto przygotować z nich napar i pić go codziennie. Jedną z jego zalet jest to, iż korzystnie wpływa na skórę, rozprostowując pojawiające się na niej zmarszczki, a także chroni ją przed promieniowaniem słonecznym.


Rokitnik zwyczajny to roślina z rodziny oliwkowatych. Najczęściej spotykany jest wzdłuż wybrzeży morskich Europy i Azji ale również w Polsce. Lubi słońce, ale niestraszna mu ani mu susza ani mróz. Owoce rokitnika są bogate w 14 witamin, w tym cenną witaminę C, którą zawierają w dużej dawce. Jest jej aż 15 razy więcej niż w pomarańczy i trzy razy więcej niż w czarnej porzeczce, a są uznawane za bogate w tę witaminę.


Duża zawartość witamin A, E, K oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych m.in. omega-3, omega-6, omega-7 i omega-9 sprawia, iż rokitnik wykorzystywany jest przy leczeniu chorób skóry oraz jako składnik kosmetyków do jej pielęgnacji. Zawiera też liczne aminokwasy, mikroelementy, m.in. wapń, potas i żelazo, lipidy oraz antyoksydanty, które stosowane zewnętrznie pod postacią np. serum pozytywnie wpływające na skórę. Okazuje się, iż sposobem na skorzystanie z dobrodziejstw tej rośliny jest nie tylko używanie kremów z jej dodatkiem, ale również też picie naparu z jej owoców.


Prozdrowotne działanie herbatki z rokitnika


Badania wskazują, iż napar z owoców rokitnika ma szereg korzystnych dla zdrowia adekwatności. Lista jest długa:


Regeneruje skórę i spowalnia proces jej starzenia się.


Nawilża, wygładza i nadaje elastyczność cerze.


Chroni skórę przed promieniowaniem słonecznym.


Wzmacnia włosy i zapobiega ich wypadaniu.


Działa odkażająco i ma adekwatności przeciwzapalne.


Łagodzi trądzik oraz przyspiesza gojenie się ran i oparzeń.


Wspiera układ pokarmowy i przyspiesza trawienie.


Reguluje pracę jelit.


Łagodzi ból gardła i kaszel.


Pomaga przy reumatyzmie.


Jak przygotować napar z rokitnika?


Z owoców rokitnika możemy przygotować nie tylko cenny dla zdrowia napar, ale też zrobić pyszną domową konfiturę, dżem, sok, syrop lub nalewkę. Przepis na herbatkę z rokitnika jest prosty, najlepsze efekty przynosi gdy pije się ją codziennie.


Uwaga: Ze względu na wysoką zawartość kwasów nie zaleca się spożywania rokitnika osobom chorującym na wrzody żołądka i dwunastnicy, a także na kamicę nerkową.


Wypróbuj przepis na herbatkę z rokitnika
Idź do oryginalnego materiału