Nikiel - w czym go znajdziemy?
Nikiel jest biało-srebrzystym metalem, który z powodzeniem imituje srebro w przemyśle modowym. Dlatego jest szeroko rozpowszechniony w różnego rodzaju tańszych dodatkach do stylizacji: od łańcuszków, przez kolczyki czy bransoletki, aż po klamry pasków czy okulary. Ale występuje również w wielu innych przedmiotach, z którymi mamy kontakt na co dzień: monetach, narzędziach, kosmetykach, detergentach, a choćby pokarmach. Jego śladowe ilości obecne są w wielu, wielu produktach, więc osoby uczulone na nikiel adekwatnie nie są w stanie całkowicie wyeliminować go z diety, mogą za to zrezygnować z produktów, które mają go najwięcej: orzechów, roślin strączkowych, ziaren, zbóż czy czekolady.Reklama
Alergia na nikiel - czynniki ryzyka
Reakcję alergiczną może spowodować sam kontakt skórny z tym metalem. Częste noszenie biżuterii zawierającej nikiel lub regularny kontakt chociażby z monetami (nominały 10, 20, 50 groszy oraz 1 złoty to mieszanka miedzi i właśnie niklu) zwiększają ryzyko rozwinięcia się alergii. Również wczesne rozpoczęcie noszenia kolczyków czy innej biżuterii zawierającej nikiel może sprzyjać wystąpieniu uczulenia.
Alergia na nikiel sześć razy częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Ma to przede wszystkim związek właśnie z biżuterią, którą dużo częściej noszą panie, wystawiając się tym samym na długotrwały kontakt skórny z metalem. Częstszy kontakt z niklem mają również przedstawiciele niektórych zawodów: kasjerzy (monety), fryzjerzy (nożyczki), serwisanci maszyn (narzędzia, elementy maszyn), lekarze i stomatolodzy (narzędzia medyczne).
Podatność na alergię czasem ma podłoże genetyczne. Większe prawdopodobieństwo wystąpienia tej alergii zachodzi u osób, które są również uczulone na inne metale (np. chrom).
Objawy alergii na nikiel
Najczęściej dochodzi do alergii kontaktowej, która objawia się zmianami skórnymi. U alergika pojawia się swędząca wysypka: zaczerwienienie, grudki, krostki, pęcherzyki. Skóra może się łuszczyć i piec. Kontaktowe zapalenie skóry może się pojawić również po spożyciu niklu.
Uczulenie może się objawiać także nieżytem nosa, zapaleniem spojówek, pokrzywką, a choćby problemami z oddychaniem czy atakiem astmy oskrzelowej.
Warto wiedzieć, iż reakcja alergiczna pojawia się dopiero po 12 godz. od kontaktu z niklem, a w niektórych przypadkach choćby później - po paru dniach.
Leczenie alergii na nikiel
Podstawą leczenia alergii na nikiel jest unikanie kontaktu z alergenem. Osoby uczulone powinny wybierać biżuterię wykonaną z metali szlachetnych, takich jak srebro lub złoto, które nie zawierają niklu. W razie pojawienia się objawów pomocne mogą być maści kortykosteroidowe i leki przeciwhistaminowe. W trudniejszych przypadkach zaleca się konsultację z dermatologiem lub alergologiem.
Osoby z alergią na nikiel powinny również zwracać uwagę na skład kosmetyków, produktów do pielęgnacji ciała i detergentów. W przypadku narażenia zawodowego, np. w pracy z metalami, ważne jest stosowanie odpowiednich rękawic ochronnych i środków ochrony osobistej.
CZYTAJ TAKŻE: