Wszczepialny neurosymulator zmniejsza liczbę napadów padaczkowych

termedia.pl 2 miesięcy temu
Zdjęcie: 123RF


U 12-letniego chłopca cierpiącego na ciężką epilepsję w październiku ubiegłego roku wszczepiono do czaszki jako pierwszemu pacjentowi na świecie neurosymulator, który zmniejszył u niego o 80 proc. liczbę dziennych napadów padaczkowych.



Neurosymulator wysyła sygnały elektryczne głęboko do mózgu. Zabieg wszczepienia urządzenia, który trwał osiem godzin, przeprowadzono w październiku ubiegłego roku, w ramach badania klinicznego w szpitalu Great Ormond Street w Londynie, kiedy Oran Knowlson miał 12 lat.

Chłopiec cierpi na zespół Lennoxa-Gastauta – oporną na leczenie postać padaczki, na którą zachorował w wieku trzech lat. Od tego czasu miewał po kilkadziesiąt napadów dziennie.

Przypadek Orana jest częścią projektu CADET – serii badań oceniających bezpieczeństwo i skuteczność głębokiej stymulacji mózgu w leczeniu ciężkiej padaczki, w którym partnerstwo objęły Great Ormond Street Hospital, University College London, King's College Hospital i Uniwersytet Oksfordzki.

Terapie RNA mogą zrewolucjonizować leczenie padaczkiObecnie leki mogą kontrolować napady padaczkowe u dwóch trzecich pacjentów. Jednak padaczka lekooporna pozostaje głównym wyzwaniem dla pozostałej grupy chorych, podobnie jak brak terapii modyfikujących przebieg choroby. Oparte na RNA terapie mogą wypełnić te luki i zrewolucjonizować leczenie padaczki.
Idź do oryginalnego materiału