Spośród wielu różnych chorób pasożytniczych, ta uchodzi za wyjątkowo wstydliwą. Zupełnie niesłusznie. Wszawica to powszechnie występująca choroba, która wbrew mitom nie ma związku z indywidualnym poziomem higieny. Chorują na nią dzieci z bogatszych i biedniejszych domów, uczęszczające do publicznych i prywatnych szkół czy przedszkoli – status majątkowy nie ma tutaj żadnego znaczenia. Wszawicy nie trzeba się bać, natomiast warto ją dobrze poznać, aby wiedzieć, jak ją leczyć i jej zapobiegać. Na dobry początek przeczytaj nasz artykuł.
Czym adekwatnie jest wszawica?
Wszawica to choroba pasożytnicza wywoływana przez wesz ludzką (Pediculus humanus), najczęściej jej podgatunek – wesz głowową. Pasożyt ten żyje na owłosionej skórze głowy człowieka, odżywiając się krwią nosiciela.
Wszy to niewielkie owady o wydłużonym i spłaszczonym grzbietowo-brzusznie kształcie. Poruszają się, wykorzystując trzy pary czepnych nóg, które pozwalają im mocno chwytać się włosów. Nie mają skrzydeł, nie skaczą i nie latają – mogą przenosić się jedynie poprzez bezpośredni kontakt lub wspólne użytkowanie przedmiotów osobistych, na których czasowo bytują.
Samica wszy głowowej żyje około 40 dni i w tym czasie składa choćby do 330 jaj, nazywanych gnidami. Tak błyskawiczny rozród powoduje momentalne rozprzestrzenianie się choroby i infestację, czyli zasiedlenie przez pasożyty. Gnidy są przytwierdzone do włosów dzięki kleistej substancji, dzięki czemu nie odpadają i m.in. po tym można je odróżnić od łupieżu.
Jak dochodzi do zarażenia wszawicą?
Nie jest to wcale trudne. Do zarażenia najczęściej dochodzi w zupełnie prozaicznych sytuacjach. Nieprzypadkowo też chorują głównie dzieci, którym trudno jest zachować dystans społeczny – szczególnie maluchy chętnie się przytulają oraz dzielą przedmiotami osobistymi, co drastycznie zwiększa ryzyko wszawicy. Choroba ma wręcz idealne warunki do przenoszenia się w szkołach, przedszkolach, na koloniach, obozach, a także wśród członków najbliższej rodziny.
To warto wiedzieć:
Wszy nie są natomiast przenoszone przez zwierzęta domowe.
Jak rozpoznać wszawicę?
Podstawowym objawem wszawicy jest silny świąd skóry głowy, który pojawia się na skutek reakcji alergicznej na ślinę wszy. Mogą temu towarzyszyć zmiany skórne widoczne w okolicach karku i za uszami oraz podrażnienia spowodowane ciągłym drapaniem.
Aby potwierdzić obecność wszy, należy przeprowadzić przegląd głowy dziecka. Przy dobrym oświetleniu i przy użyciu gęstego grzebienia dokładnie przeczesujemy włosy. Podkładamy również chusteczkę lub kartkę papieru i sprawdzamy, czy nie opadają na nią drobne owady oraz perłowe kuleczki – to właśnie gnidy.
Ważne!
Jeśli rozpoznasz wszawicę u dziecka, to nie zwlekaj z powiadomieniem o tym fakcie wychowawcy w szkole, żłobku czy przedszkolu. Dzięki temu dyrekcja placówki wyda ostrzeżenie przed wszawicą – oczywiście w pełni anonimowo.
Jak pozbyć się wszy?
Usunięcie wszy wymaga zastosowania odpowiedniego preparatu leczniczego, a następnie mechanicznego wyczesania gnid. Środek na wszy można kupić w aptece – wybierając go zwróć uwagę, aby nie zawierał substancji owadobójczych i gwarantował skuteczność już po pierwszej aplikacji.
Bardzo ważne jest, aby leczeniem objąć całą rodzinę, choćby jeżeli pozostali domownicy nie mają objawów wszawicy. Dodatkowo należy dokładnie wysprzątać całe mieszkanie, włącznie z myciem podłóg, zdezynfekowaniem tapicerowanych mebli (dobrze sprawdza się tutaj parownica) oraz wypraniem ubrań, pościeli i ręczników w temperaturze co najmniej 60°C. Nie zapominamy o zdezynfekowaniu szczotek i grzebieni, które należy wyparzyć. Pozostałe przedmioty osobiste dziecka, takie jak np. zabawki, warto zostawić w zamrażarce na 48 godzin.
Jak zapobiegać wszawicy?
Profilaktyka wszawicy wymaga przestrzegania podstawowych zasad higieny oraz stosowania odpowiednich preparatów, które uniemożliwiają pasożytom zasiedlenie głowy nowego nosiciela.
Taki preparat również kupisz w aptece – postaw na produkt, który ma przyjemny zapach, jest łatwy w aplikacji, nie tłuści włosów i ubrań, a jego działanie utrzymuje się do kolejnego umycia głowy. To najlepszy sposób na ochronę przed wszawicą, szczególnie w okresie zwiększonego ryzyka zachorowania (potwierdzony przypadek choroby w środowisku dziecka, dopiero zakończone leczenie, wyjazd na kolonie, obóz czy wycieczkę, wyjście na urodzinki do sali zabaw etc.).
Więcej praktycznych wskazówek, które ułatwią Ci chronienie dziecka przed wszawicą oraz szybkie i skuteczne leczenie tej choroby, znajdziesz na stronie internetowej https://nitolic.pl/wszawica/.
materiały partnera (wp)12