Wspomaga pracę mózgu i pozwala zregenerować się po wysiłku. W jakich produktach jest tauryna?

zdrowie.wprost.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Napój energetyczny Źródło: Fotolia / HandmadePictures


Tauryna występuje naturalnie w organizmie człowieka, który sam ją wytwarza, ale też w niektórych produktach spożywczych. Wspomaga pracę mózgu, poprawia pamięć i koncentrację oraz wzrok. Pozwala też na szybką regenerację po wysiłku. Co jeszcze potrafi i w jakich produktach znajdziemy taurynę?


Tauryna jest aminokwasem (siarkowy aminokwas biogenny), który bierze udział w istotnych procesach biochemicznych zachodzących w organizmie. Jest szczególnie ceniona przez osoby uprawiające sport, gdyż umożliwia regenerację tkanki mięśniowej po ćwiczeniach fizycznych. Wspiera też funkcjonowanie układu nerwowego poprzez hamowanie syntezy serotoniny, co pozwala szybciej się zrelaksować i odzyskać siły po wysiłku. Badania wskazują, iż ma szerokie prozdrowotne działanie: wspomaga m.in. pracę mózgu, poprawia pamięć, koncentrację i wzrok. Ma również wpływ na produkcję soli żółciowych, które wspomagają trawienie tłuszczów.


Naturalne źródła tauryny


Tauryna występuje w wielu naturalnych produktach. Znajdziemy ją w:


małżach,


białych rybach,


ostrygach,


drobiu,


pieczonej szynce,


wołowinie,


tuńczyku z puszki,


mleku krowim i kozim,


soczewicy,


ciecierzycy,


indyku.


Tauryna w napojach energetycznych


Popularnym źródłem tauryny, szczególnie wśród osób uprawiających sport, są napoje energetyczne. Jest to tauryna syntetyczna. W 100 ml napoju energetycznego znajduje się od 400 do 420 mg tauryny. Spożywanie energetyków nie jest jednak zalecane przez dietetyków, ponieważ oprócz tauryny w ich składzie znajdziemy również kofeinę (w 100 ml napoju znajduje się od około 30 do 50 mg kofeiny), cukier oraz konserwanty.


Zalecana dzienna dawka tauryny i jej reakcja z lekami


Dzienna zalecana dawka tauryny wynosi od 0,5 g do 2 gramów. jeżeli ją przekroczymy, istnieje ryzyko problemów ze strony układu pokarmowego. Do najczęstszych objawów należą: wymioty, biegunki oraz bóle brzucha.


Na taurynę powinny uważać osoby, które przyjmują leki. Badania wskazują, iż tauryna hamuje działanie cytochromu P450, który bierze udział w metabolizmie leków w wątrobie. Dotyczy to zwłaszcza leków na obniżenie poziomu cholesterolu (statyn), leków przeciwpsychotycznych (np. klozapina), a także rozrzedzających krew (np. wafaryny).
Idź do oryginalnego materiału