Ustalenie strategii prewencji raka żołądka w Europie to jeden z celów projektu „Towards gastric cancer screening implementation in the European Union” (TOGAS). Udział w nim wezmą Katedra i Klinika Gastroenterologii i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
Badania potrwają trzy lata
Uczelnia poinformowała w komunikacie prasowym, iż projekt jest realizowany przez konsorcjum przodujących ośrodków związanych badaniami nad rakiem żołądka i prowadzących programy profilaktyczne. Badania, które potrwają trzy lata, mają znaczenie nie tylko epidemiologiczne, ale również praktyczne. Będą stanowić podstawę do wdrożenia badań przesiewowych raka żołądka w Europie.
– W naszym ośrodku zbadanych zostanie tysiąc osób i będą to pacjenci rekrutowani z populacji. Zbadamy poziom przeciwciał przeciw Helicobacter pylori w surowicy krwi u osób w wieku 31-35 lat. U tych, u których zostaną stwierdzone przeciwciała, zostanie przeprowadzony ureazowy test oddechowy, który jest nieinwazyjnym badaniem diagnozującym infekcję Helicobacter – komunikacie dr hab. Katarzyna Neubauer, prof. UMW, kierownik Katedry i Kliniki Gastroenterologii i Hepatologii UMW.
Statystyka raka żołądka w Polsce
Rak żołądka jest nowotworem złośliwym, odpowiada za co czwartą przyczynę śmierci w Polsce. Zapadalność na tę chorobę wzrasta z wiekiem. Szacuje się, iż około 90% wszystkich nowotworów tego narządu stanowi gruczolakorak.
Wśród czynników ryzyka rozwoju raka żołądka znajdują się m.in.:
- infekcja helicobacter pylori,
- palenie tytoniu,
- nadmierna masa ciała,
- zły sposób odżywiania – dieta uboga w antyoksydanty, świeże warzywa i owoce, a bogata w produkty wędzone, smażone, słone, konserwowane związkami azotowymi,
- uwarunkowania genetyczne (np. polipowatość młodzieńcza, zespół Lyncha, zespół Peutza-Jeghersa),
- zanikowe zapalenie błony śluzowej żołądka towarzyszące chorobie Addisona-Biermera.
Rak żołądka rozpoznawany jest w momencie, kiedy choroba jest już w zaawansowanym stadium. Pierwsze objawy są nimi: niestrawność oraz ból/dyskomfort w nadbrzuszu (może występować stale, ale zwykle pojawia się po posiłku). Z czasem pojawiają się nudności, wymioty, uczucie wczesnej pełności czy sytości po jedzeniu.
Na zaawansowanym etapie rozwoju pojawia się: guz wyczuwalny jest przez powłoki, wodobrzusze, powiększony węzeł w lewym dole nadobojczykowym, powiększenie wątroby, guz przerzutowy do jajnika, żółtaczka, wysięk do jamy opłucnej. Podstawą leczenia raka żołądka jest leczenie chirurgiczne.
Źródło: zwrotnikraka.pl, pap.pl