Wrocław: zastosowano terapię CAR-T u pacjenta z chłoniakiem rozlanym

zwrotnikraka.pl 13 godzin temu

53-letni mężczyzna z nawrotowym chłoniakiem rozlanym z dużych komórek B (DLBCL) pomyślnie przeszedł terapię CAR-T w Dolnośląskim Centrum Onkologii, Pulmunologii i Hematologii we Wrocławiu. Lekarze mają zamiar rozwijać takie spersonalizowane terapie w tym ośrodku.

W przesłanym we wtorek przez szpital komunikacie poinformowano, iż terapię z użyciem produktu Yescarta® (axicabtagene ciloleucel) zastosowano u 53-letniego pacjenta 4 marca bieżącego roku.

Terapia CAR-T u pacjenta z chłoniakiem rozlanym

Terapia CAR-T w leczeniu nowotworów polega na pobraniu limfocytów T pacjenta, ich genetycznej modyfikacji w laboratorium w celu „uzbrojenia” w specjalny receptor chimeryczny (CAR), a następnie podaniu ich z powrotem choremu. Zmodyfikowane komórki zyskują zdolność precyzyjnego rozpoznawania i niszczenia komórek nowotworowych. CAR-T to szansa dla chorych, u których standardowe metody, jak chemioterapia, okazały się nieskuteczne.

Historia pierwszego pacjenta leczonego w DCOPiH terapią CAR-T na DLBCL (produktem Yescarta® – axicabtagene ciloleucel) jest przykładem potencjału tej metody. Mimo wcześniejszych prób leczenia, choroba postępowała. Zastosowanie CAR-T przyniosło obiecujące rezultaty – badania obrazowe potwierdzają dobrą odpowiedź na leczenie. Pacjent opuścił szpital w dobrym stanie już po dwóch tygodniach od infuzji i w tej chwili czuje się bardzo dobrze – napisano w komunikacie.

Wprowadzenie terapii CAR-T do naszego centrum to nie tylko technologiczny krok naprzód. To przede wszystkim otwarcie drzwi do nowych możliwości terapeutycznych dla pacjentów, którzy znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji klinicznej – powiedziała cytowana w komunikacie dr Agnieszka Kuś z Centrum Hematologiczno-Transplantacyjnego DCOPiH.

Ośrodek planuje kontynuować program CAR-T, kwalifikując kolejnych pacjentów. W planach jest również rozszerzenie dostępności terapii komórkowych dla chorych na inne nowotwory układu krwiotwórczego oraz uruchomienie badań klinicznych nad nowymi generacjami tych terapii.

Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów rocznie w Polsce notuje się około 9-10 tys. nowych przypadków chłoniaków.

źródło: PAP

Post Wrocław: zastosowano terapię CAR-T u pacjenta z chłoniakiem rozlanym pojawił się poraz pierwszy w Zwrotnikraka.pl.

Idź do oryginalnego materiału