Jak wynika z trwającego w latach 2017-2023 badania pilotażowego województwo lubelskie znajduje się na pierwszym miejscu w Polsce pod względem wykonywania zabiegów trombektomii. – Te wyniki to sukces na skalę europejską – komentuje wyniki pilotażu prof. Konrad Rejdak.
Udar mózgu jest drugą najczęstszą przyczyną zgonu i pierwszą przyczyną niesprawności wśród osób dorosłych. Ok. 87% wszystkich udarów mózgu stanowią udary niedokrwienne. Trombektomia mechaniczna jest uznawana za najskuteczniejszą metodę leczenia udaru.
Jak okazało się po przeanalizowaniu wyników badania pilotażowego województwo lubelskie znalazlo się na pierwszym miejscu w Polsce pod względem wykonywania zabiegów trombektomii. Na Lubelszczyźnie udało się stworzyć znakimity system opieki nad pacjentami z chorobami neurologicznymi, a w szczególności z udarem.
Te wyniki to sukces na skalę europejską – powiedział Polskiemu Radiu Lublin prof. Konrad Rejdak, kierownik Oddziału Neurologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 4 Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, konsultant wojewódzki w zakresie neurologii: – Tak wysoki poziom wykonanych procedur znany jest na przykład w Bawarii i w innych bardzo rozwiniętych rejonach Europy. To wskazuje, iż na Lubelszczyźnie udało się stworzyć świetny system opieki nad pacjentami z chorobami neurologicznymi, a w szczególności z udarem – chorobą groźną dla życia i zdrowia.
Zdaniem prof. Konrada Rejdaka sukces wynika z tego, iż udało się stworzyć sieć szpitali doskonale ze sobą współpracujących: – Trzy jednostki – czyli Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 4, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego oraz Szpital Wojewódzki im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu – realizowały ten pilotaż. w tej chwili się on zakończył, ale procedury będą wykonywane w ramach koszyka świadczeń.
Przeczytaj także: „NIK o pilotażu trombektomii mechanicznej – z procedury skorzystało tylko 4,5 proc. osób z udarem”.