Wlewają olej do pępka i zachwalają adekwatności. Czy działa? Lekarz nie owija w bawełnę

kobieta.gazeta.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: Olejek rycynowy. Fot. pexels.com / Karolina Grabowska / Cottonbro


W sieci coraz częściej można natrafić na niecodzienne porady z zastosowaniem olejku rycynowego. Niektórzy twórcy zachęcają, by kilka kropli wlewać do pępka, zaklejać plastrem i iść spać. Nietypowa czynność ma nieść szereg korzyści zdrowotnych. Czy tak jest w rzeczywistości?
Olejek rycynowy to produkt o wszechstronnym działaniu, który doceniano już w starożytności jako skuteczny i bezpieczny środek na przeczyszczenie. Dziś sięgamy po niego nie tylko w przypadku problemów ze strony układu pokarmowego, ponieważ skrywa wiele innych, praktycznych zastosowań. Doceniają go przede wszystkim fanki naturalnej pielęgnacji. Stosowany na włosy, skórę, paznokcie, rzęsy i brwi znacznie poprawia ich kondycję. Jednak najnowsze informacje, na jakie natrafimy w mediach społecznościowych, mogą zaskakiwać. Tym razem głos zabrał lekarz.


REKLAMA


Zobacz wideo Olejek rycynowy ma wiele przydatnych zastosowań. Wybraliśmy 3 z nich


Wlewają olejek rycynowy do pępka. Takie działanie ma pomagać na wiele dolegliwości
Zgodnie z najnowszym trendem wlewanie olejku rycynowego do pępka (lub smarowanie go) przed snem ma korzystnie wpływać na nasze zdrowie oraz pomagać w wielu różnych dolegliwościach. Zwolennicy podobnych metod leczenia przekonują, iż choć lekarze o tym nie mówią, to z pomocą tego prostego triku zapomnisz o wzdęciach, wesprzesz proces trawienia oraz detoksykację wątroby i będziesz lepiej spać. Co więcej, zdaniem niektórych już kilka kropel co wieczór dobrze działa na hormony i pomaga się wyciszyć. Niekiedy można trafić również na wersję bez plastra, ale za to z podgrzewaniem lub wmasowywaniem olejku w skórę (co ma też poprawić jej kondycję).


Nowy trend z olejkiem rycynowym. Co na to lekarz?
Sposób z olejkiem bywa wprost nazywany tajną bronią do walki z toksynami, a dzięki stosowaniu na pępek, ułatwiamy mu wchłanianie się do układu limfatycznego. Tylko czy takie rozwiązanie rzeczywiście ma sens z naukowego punktu widzenia? Głos w sprawie postanowił zabrać lekarz, który nie przebierał w słowach. - Nie ma tu czego komentować, bo to są totalne bzdury, ale niestety ten temat wraca co jakiś czas - przyznał w rozmowie z portal.abczdrowie.pl specjalista chorób wewnętrznych i medycyny rodzinnej oraz prezes stowarzyszenia Kolegium Lekarzy Rodzinnych doktor Michał Sutkowski.


Olejek rycynowy Olejek rycynowy. Fot. Archiwum prywatne


Ekspert wyjaśnił, iż nie ma żadnych naukowych dowodów na to, iż olej rycynowy wchłania się w ten sposób, czy też aplikowany na pępek ma jakiekolwiek działanie oczyszczające lub przeczyszczające. Przyznał również, iż kiedyś krążyły choćby informacje, iż miałby działać antynowotworowo, co komentowało choćby Amerykańskie Towarzystwo Onkologiczne. - Ale to jest absolutna bzdura - przyznał. Zaznaczył też, by przy aplikowaniu podgrzewanego olejku zachować ostrożność, gdyż może doprowadzić do podrażnień skórnych i wyjawił, iż od czasu do czasu bywa stosowany doustnie jako środek przeczyszczający, jednak rzadko, ze względu na okropny smak.


To o nowym trendzie sądzi ratowniczka medyczna. Niesie za sobą ryzyko
Na temat wlewania olejku do pępka wypowiedziała się również ratowniczka medyczna Małgorzata Janik. - Stosowanie do pępka olejków czy innych specyfików obiecujących płaski brzuch, czy lepsze trawienie, wciąż jest tylko trendem, a nie faktem medycznym. Mało tego, zbierający się brud w pępku, jego niedokładne oczyszczenie z oleju, może prowadzić do stanów zapalnych - powiedziała w rozmowie z portalem interia.pl, wyjaśniając, iż pępek to nic innego jak blizna i pozostałość po pępowinie. Stosujesz olejek rycynowy w pielęgnacji? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału