Wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego w połogu zawiera nie tylko badanie przezpochwowe,
Fizjoterapia urooginekologiczna to nie tylko badanie przezpochwowe
Zawiera również ocenę pracy przepony oddechowej, postawę pacjentki, zakresu ruchomości stawów kręgosłupa i stawów obwodowych. Ocena pracy przepony – elastyczność i jej siła jest związana poniekąd z ruchomością ścian klatki piersiowej, mostka – połączeń mostkowo-żebrowych, ruchomości odcinka piersiowego. Obserwacja i reedukacja toru oddechowego u pacjentek po porodzie zarówno CC jak i SN jest absolutnie niezbędna do przywrócenia równowagi ciśnienia w miednicy mniejszej i strefie podprzeponowej.
źródło zdjęcia: Anatomie Clinique, Kamina, tome 4, Organes urinaires et génitaux pelvis, coupes du trong,
Biomechanika ciała kobiety w połogu
Zmiana biomechaniki ciała w okresie ciąży – zwiększenie lordozy lędźwiowej, protrakcja głowy i stawów barkowych, ustawienie klatki piersiowej w pozycji wdechowej oraz rozluźnienie powłok brzusznych może doprowadzić do zwiększonego ciśnienia śródbrzusznego, co oznacza gorsze warunki pracy dla regeneracji mięśni dna miednicy, powięzi pęcherzowo-pochwowej i pochwowo-odbytniczej po porodzie. Jednym z najważniejszych elementów pracy z pacjentką po porodzie jest nauczenie jej prawidłowego toru oddechowego, nauka ćwiczeń aktywizujących mięśnie dna miednicy w sposób wyizolowany, jak również w trakcie aktywności takich jak przysiad, wykrok czy w trakcie zwiększonego ciśnienia śródbrzusznego – kaszel, podnoszenia dziecka.
Mobilizacja blizn po szyciu krocza i po porodzie przez cesarskie cięcie
Kolejnym niezbędnym elementem wczesnej fizjoterapii uroginekologicznej będzie praca z bliznami po szyciu krocza lub po porodzie przez cesarskie cięcie. Szybka interwencja oznacza zgłoszenie się na wizytę przedporodową (profilaktycznie) lub w pierwszych trzech tygodniach po porodzie (bez względu na to, czy poród był drogami / siłami natury czy cesarskim cięciem – oczywiście bez górnej granicy), aby pacjentka świadomie umiała aktywować mięśnie dna miednicy oraz mięśnie brzucha od razu po porodzie. Mobilizacja blizn przyspieszy proces gojenia się ran oraz poprawia ich elastyczność. Brak mobilności tkanek z rejonie szwów może prowadzić do złej aktywacji mięśni w rejonie blizny co predysponuje do poczucia otwartego wejścia do pochwy, bolesnego współżycia, nietrzymania moczu czy kału, czy zmiany wzorca chodu.
Nauka ergonomii życia codziennego
W trakcie wizyty połogowej obowiązkowym elementem będzie nauczenie pacjentki ergonomii życia codziennego – prawidłowej pozycji ciała podczas karmienia i podnoszenia dziecka, podnoszenia dziecka wraz z fotelikiem samochodowym, wstawania z krzesła/ łóżka (zwłaszcza jeżeli doszło do uszkodzenia aparatu mięśniowo-powięziowego w porodzie), chustowania brzucha. Wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego to również nauka poprawnej pozycji noszenia dziecka czy prowadzenia wózka podczas spacerów. Coś co dla fizoterapeutów wydaje się byc już codziennością dla naszych pacjentów może być game changer jako jedyna forma ćwiczeń i dbania o siebie w newralgicznym momencie życia jakim jest połóg.
Cel terapii uroginekologicznej
Na koniec współpracy z pacjentką nie zapominajmy o prawidłowych nawykach toaletowych. Zdecydowana większość pacjentek używa tłoczni brzusznej w trakcie mikcji i defekacji, co może doprowadzić do zaburzeń statyki narządów miednicy mniejszej. Przydatnym jest niezwykle w takiej ocenie biofeedback w postaci instruktażu z użyciem USG. Pacjentka widząc na ekranie USG pracę mięśni dna miednicy podczas kaszlu, parcia, efektu Valsalvy może w łatwy sposób przenieść tę wiedzę na życie codzienne, co wpłynie korzystnie na jej regenerację poporodow
Podsumowanie
Podsumowując fizjoterapia uroginekologiczna to całościowe podejście do pacjenta, z silnym uwzględnieniem możliwości pracy z pacjentką w tak wrażliwym okresie jakim jest połóg. Terapeuta powinien wykazać się empatią oraz dać kobiecie potrzebne i adekwatne do jej możliwości wsparcie w procesie regeneracji i powrocie do czucia ciała. Wspólne określenie celów terapii i odpowiadanie na potrzeby kobiet na tym etapie będzie dawać poczucie bezpieczeństwa oraz motywację do stopniowego wprowadzania zmian w życie.
Jeśli masz ochotę poznać w praktyce metody pracy z kobietą po porodzie, które zastosujesz w swojej pracy gabinetowej zapraszam Cię serdecznie na szkolenie “Fizjoterapia uroginekologiczna kobiet w ujęciu holistycznym: praca z kobietą po porodzie”, które prowadzimy wspólnie z dr Anitą Sikorą – Szubert.
Możesz otrzymać dofinansowanie na to szkolenie!
Wejdź w zakładkę dofinansowania na naszej stronie i sprawdź aktualne nabory w KFS i BUR.
Czeka na Ciebie:
- 3 dni szkolenia stacjonarnego
- Ogrom wiedzy i nowych umiejętności
- Świetna atmosfera
- Skrypt szkoleniowy
- Imienny certyfikat
Czeka na Ciebie:
- 8 dni szkolenia stacjonarnego
- Ogrom wiedzy i nowych umiejętności
- Świetna atmosfera
- Skrypt szkoleniowy
- Imienny certyfikat