W letnim sezonie, który obfituje w owoce, chętnie po nie sięgamy. Okazuje się jednak, iż nie wszyscy mogą jeść je bez ograniczeń. Tak jest też w przypadku chorych na dnę moczanową. Chorobę, zwaną też podagrą, powoduje nadmiar kwasu moczowego we krwi. U zdrowych osób jest wydalany wraz z moczem. Kiedy jednak organizm wytwarza go zbyt dużo, nadmiar może tworzyć kryształy w stawach, co wywołuje dolegliwości bólowe. Za jedną z przyczyn tej choroby uznaje się nadmiar fruktozy w pożywieniu. Fruktoza zawarta jest również w owocach. Dlatego amerykańscy naukowcy postanowili zbadać, jak spożycie świeżych owoców wpływa na przemianę kwasu moczowego w organizmie. Pod lupę wzięli m.in. wiśnie.
Dlaczego chorzy na dnę moczanową powinni jeść wiśnie?
Naukowcy z Boston University w Stanach Zjednoczonych wskazali, iż ocena wpływu spożycia owoców na stężenie kwasu moczowego w surowicy jest problemem złożonym, gdyż świeże owoce, oprócz fruktozy zawierają szereg innych substancji, które wpływają na przemianę kwasu moczowego w organizmie. Jedną z nich są antocyjany. Zawarte są m.in. w wiśniach. Wykazują one adekwatności przeciwzapalne i prawdopodobnie dlatego zmniejszają także syntezę kwasu moczowego. Dlatego wiśnie są owocami, które bez obaw mogą jeść chorzy na dnę moczanową.
Na czym polegał eksperyment?
Naukowcy przeprowadzili eksperyment, w którym przez okres roku analizowali dane 633 chorych z dną moczanową w wieku 22 do 88 lat, głównie mężczyzn. Część z nich spożywała codziennie wiśnie. Informacje dotyczące występowania dolegliwości zbierano drogą internetową. Okazało się, iż w grupie osób, które w jadłospisie miały wiśnie, ryzyko wystąpienia napadu dny moczanowej zmniejszyło się o 35 proc. w porównaniu z tymi, którzy nie jedli tych owoców. Za optymalną dawkę owoców uznano 1,5 kubka owoców wiśni na dwa dni, które należało zjeść w 3 porcjach. Stwierdzono, iż przy mniejszym spożyciu działanie było słabsze, natomiast większa ilość owoców (powyżej 3 porcji) nie dawała już lepszego efektu ochronnego. Korzystny wpływ spożycia wiśni występował niezależnie od innych czynników ryzyka, do których należą między innymi dieta, spożycie alkoholu, stosowanie leków moczopędnych oraz leków obniżających stężenie kwasu moczowego.
Po przeprowadzeniu eksperymentu stwierdzono, iż włączenie do diety wiśni ma wpływ na obniżenie stężenia kwasu moczowego oraz obniżenie kreatyniny w surowicy. Wykazano na tej podstawie, iż spożycie wiśni może znaleźć zastosowanie w zapobieganiu napadom dny moczanowej, również u tych chorych, u których leczenie farmakologiczne okazuje się nieskuteczne.
Stwierdzono również, iż wchłanianie fruktozy w jelicie hamuje zawarty w wiśniach błonnik. Potwierdzono również korzystny wpływ witaminy C zawartej w owocach na obniżenie stężenia kwasu moczowego w surowicy krwi.