Podczas konferencji prasowej pod hasłem „Bez Bólu” zorganizowanej przez Fundację „Po Oparzeniu” we współpracy z Fundacją Onkologiczną „Nadzieja”, eksperci alarmowali o zapewnienie maksymalnego poczucia komfortu oraz bezpieczeństwa w całym procesie leczenia, którego elementem jest często radioterapia. „Prawo do skutecznego leczenia bólu i łagodzenia jego przyczyn to podstawowa zasada humanitarnego podejścia do pacjentów onkologicznych” – podkreśliła Anna Mossakowska-Ziemniak, wiceprezes zarządu Fundacji „Po Oparzeniu”.
Spotkanie pod hasłem „Bez Bólu” odbyło się w Centrum Prasowym PAP 11 maja. Udział w spotkaniu wzięli eksperci różnych dziedzin, m.in.: onkolodzy, dermatolodzy, pielęgniarki, farmaceuci.
Brak rozwiązań i wytycznych
Jak zaznaczyła Anna Mossakowska-Ziemniak, która jest również współorganizatorką kampanii „Bez Bólu” mającej na celu zwiększenie świadomości na temat problemu bólu po radioterapii, w praktyce niestety wielu pacjentów cierpiących z powodu nowotworów nie otrzymuje odpowiedniego wsparcia i poradnictwa w zakresie skutecznego leczenia bólu i łagodzenia jego przyczyn. Problemem jest brak systemowych rozwiązań i wytycznych, przez co pacjenci w trakcie i po leczeniu radioterapią często czują się zagubieni i bezradni w obliczu narastającego bólu, który utrudnia im normalne funkcjonowanie.
– Standaryzacja leczenia to filar efektywności terapii bez bólu. Dostrzegam słabe strony, które trzeba wzmocnić. Obiecuję, iż niedługo poprawimy standardy i pomożemy pacjentom – zadeklarowała poseł Barbara Dziuk, przewodniczącą podkomisji stałej ds. onkologii. Dodała, iż zamierza walczyć o refundację wyrobów medycznych, które są niezbędne w procesie leczenia pacjentów po radioterapii. – Skuteczna pomoc musi oznaczać koordynację działań wszystkich środowisk: lekarzy, farmaceutów, pielęgniarek, fizjoterapeutów. Liczy się jednak przede wszystkim kooperacja z samym pacjentem, chociażby informowanie go o kolejnych etapach procesu leczenia – dodała poseł Dziuk.
Pacjentów należy stale uświadamiać
Dorota Kirpian, radioterapeutka, specjalizująca się w dziedzinie onkologii, podkreśliła, iż nie należy bać się najskuteczniejszych metod leczenia nowotworów, którymi są chemio- i radioterapia. Ekspertka wskazała, iż ratują one życie, a dzięki nowoczesnym metodom i aparaturze, dostępnym w ośrodkach leczenia nowotworów, lekarze są w stanie prowadzić chorego choćby przez kilkanaście lat.
– Im bardziej pacjent jest świadomy, co z nim może się dziać – także w kwestiach skutków ubocznych – tym jego leczenie jest szybsze. Bardzo ważna jest prehabilitacja, czyli uświadamianie chorych, przygotowanie psychologiczne, mentalne, żywieniowe oraz fizjoterapeutyczne – podkreśliła dr Dorota Kiprian i dodała, iż ta strategia ma również uzasadnienie ekonomiczne, gdyż profilaktyka angażuje znacznie mniej środków finansowych od potencjalnego leczenia.
Małgorzata Chmielak, przewodnicząca Komisji Nauki i Szkolenia w Okręgowej Izbie Aptekarskiej, wskazała na potrzebę działań profilaktycznych. Podkreśliła, iż do aptek zgłaszają się chorzy, którzy oczekują natychmiastowej fachowej pomocy. „Moim zdaniem pacjentów należy stale uświadamiać, aby wiedzieli, jakiej pomocy potrzebują” – dodała ekspertka. Zdaniem farmaceutki pacjenci mogą ufać personelowi w polskich aptekach. Zauważyła, iż jest on wykwalifikowany, dysponuje odpowiednimi uprawnieniami i wie, jakie środki zarekomendować. – Najważniejsze, żeby pacjenci uświadomili sobie, iż jest wiele nowych, skutecznych medykamentów, które należy stosować zamiast starych, nieskutecznych sposobów – wyjaśniła Małgorzata Chmielak.
Jak można wspierać pacjentów po radioterapii?
Jednym z takich przykładów są hydrożele na oparzenia – nowoczesne opatrunki na oparzenia, które łagodzą ból, pieczenie i świąd skóry po radioterapii, a także wspomagają gojenie ran i zapobiegają zakażeniom. Są w tej chwili jednak rzadko wykorzystywane w terapii wspierającej.
Kolejnym ważnym elementem terapii pacjentów po radioterapii jest również odpowiednie żywienie i pielęgnacja skóry. Te kwestie podkreśliła Magdalena Sawicka, pielęgniarka specjalizująca się w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego i onkologicznego.
– Dla pacjentów przed, w trakcie i po radioterapii istotny jest dobór białek, mających adekwatności wzmacniające i lecznicze. Pacjenci muszą być więc dobrze odżywieni, aby wspomóc procesy gojenia i regeneracji – zaznaczyła ekspertka. Pielęgniarka dodała, iż ważne jest również ujednolicenie i dostosowanie odpowiednich maści i środków do stanu leczonego pacjenta. Jak zaznaczyła – powinno być to ustalane odgórnie przez personel medyczny.
– Cieszę się, iż padły konkretne pomysły i zobowiązania, żeby poprawiać sytuację w Polsce, jeżeli chodzi o terapie wspierające po leczeniu onkologicznym. Pokazuje to, iż nasza kampania „Bez Bólu” ma sens i przynosi efekty, dlatego w jej ramach podejmowane będą kolejne działania – podsumowała.
Źródło: zdrowie.pap.pl