Polową mszą świętą na ołtarzu ustawionym na tarasie widokowym rozpoczęły się uroczystości 400-lecia istnienia klasztoru na Karczówce. Nabożeństwu przewodniczył arcybiskup Tadeusz Wojda.
Jak przypomniał kapłan, klasztor powstał jako wotum za ominięcie Kielc przez zarazę z 1622 roku.
– To miejsce zawsze było ważne. To był ośrodek, który w jakiś sposób przede wszystkim promieniował obecnością samego Pana Boga. Tak było przez te wszystkie lata, a czasy były bardzo trudne. Mury klasztorne pamiętają Potop Szwedzki, rozbiory Polski, I i II wojnę światową. Ten klasztor doświadczył wszystkich tych trudnych chwil, a jednocześnie zawsze się podnosił, bo był silny właśnie tą obecnością Pana Boga – dodał abp. Tadeusz Wojda.
Rektor kościoła pod wezwaniem św. Karola Boromeusza na Karczówce, ksiądz Mariusz Zakrzewski podkreślił, iż klasztor również w czasach obecnych pełni istotną rolę w życiu wiernych.
– Minęło 400 lat istnienia klasztoru, a sami niedawno przeżyliśmy pandemię Covid-19, cały czas przeżywamy różne trudności. Może to jest zaproszenie do tego, abyśmy jeszcze bardziej swoje serca napełnili zaufaniem Panu Bogu i wykorzystywali co nam daje. On chce już tu, na ziemi otaczać swoją opieką, potrzebnymi łaskami. Po to są też te jubileusze. One są po to, by świętować i przede wszystkim dziękować Panu Bogu – dodał duchowny.
Ksiądz Grzegorz Kurp, wiceprowincjał księży Pallotynów zaznaczył, iż 400-lecie istnienia klasztoru na Karczówce jest bardzo ważne nie tylko dla Pallotynów, ale i całego regionu świętokrzyskiego.
– To miejsce szczególne, emblematyczne, które widać z każdego miejsca w Kielcach i choćby w województwie świętokrzyskim. To miejsce jest znakiem łaski, którą Pan Bóg udzielił mieszkańcom, ocalając ich od zarazy, ocalając ich od pewnego nieszczęścia. Myślę, iż znaczenie tego miejsca ewoluuje w trakcie tych 400 lat. Dzisiaj jest to nie tylko miejsce modlitwy, ale także miejsce spotkań, ślubów, czy chrztów – dodał ksiądz Grzegorz Krupa.
Po nabożeństwie w ogrodach klasztornych odbył się piknik z atrakcjami dla uczestników w każdym wieku. Posłuchać było można m.in. zespołów wykonujących religijne pieśni.
Zespół klasztorny na wzgórzu Karczówka został wzniesiony w latach 1624–1631 w stylu późnorenesansowo-wczesnobarokowym. Na początku XVIII w. klasztor został przebudowany.