Większy dostęp do szczepień ochronnych przeciw HPV w regionie

tvklodzka.pl 7 godzin temu
Zdjęcie: OLI08687 (1)


Samorząd Województwa Dolnośląskiego zainaugurował program polityki zdrowotnej dotyczący profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Szczegóły działań walki z wirusem przedstawił Jarosław Rabczenko, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego odpowiedzialny m.in. za służbę zdrowia w regionie.

Zdrowie mieszkańców Dolnego Śląska niezmiennie pozostaje jednym z najważniejszych priorytetów Samorządu Województwa Dolnośląskiego. Uruchamiamy kolejny istotny program z zakresu profilaktyki zdrowotnej w zakresie profilaktyki zakażeń wirusem HPV dla mieszkańców województwa dolnośląskiego – mówi Paweł Gancarz, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Program zaplanowany jest na lata 2025–2027 i ma na celu zwiększenie świadomości społecznej oraz poprawę dostępu do szczepień ochronnych przeciw HPV w regionie.

Ten program to nie tylko wyraz troski o zdrowie mieszkańców Dolnego Śląska, ale także inwestycja w ich bezpieczeństwo – zaznaczył Jarosław Rabczenko, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.Skuteczna profilaktyka chorób nowotworowych zaczyna się od edukacji i powszechnego dostępu do szczepień. Dlatego działamy dwutorowo – informujemy, uświadamiamy i jednocześnie oferujemy konkretne wsparcie w postaci bezpłatnych szczepień dla młodych ludzi.

Projekt zakłada działania w dwóch głównych obszarach:

  1. Edukacja:
    od września 2025 r. ruszy kampania informacyjno-edukacyjna, skierowana m.in. do rodziców i opiekunów dzieci w wieku 9–18 lat oraz do personelu medycznego. Jej celem jest zwiększenie wiedzy na temat wirusa HPV, jego powiązania z nowotworami oraz korzyści wynikających z profilaktyki i szczepień. Kampania będzie zawierać także informacje o powszechnym programie szczepień dzieci w wieku 9–14 lat.
  2. Szczepienia ochronne:

Program obejmuje bezpłatne szczepienia 9-walentną szczepionką przeciw HPV (Gardasil 9) dla mieszkańców województwa dolnośląskiego w wieku 15–25 lat. Szczepionka ta chroni przed dziewięcioma najczęstszymi typami wirusa HPV – główną przyczyną m.in. raka szyjki macicy, raka odbytu, raka gardła, a także brodawek narządów płciowych.

Profilaktyka to inwestycja w zdrowie przyszłych pokoleń. Trzy dawki szczepionki zapewniają młodej osobie odporność na całe życie. Dlatego kierujemy nasz program do kobiet w wieku 15–25 lat, by dać im realną ochronę i szansę na zdrową przyszłość – mówi dr. n. med. Sebastian Łaźniak.

Realizacja programu wspierana jest z budżetu województwa dolnośląskiego. Całkowity koszt programu razem ze szczepieniami wynosi 3,1 mln złotych.

Ten projekt to konkretne działania, które w realny sposób chronią młodych ludzie przed chorobami nowotworowymi. Program obejmuje bezpłatne szczepienia 9-walentną szczepionką przeciw HPV, która chroni przed dziewięcioma najczęstszymi typami wirusa HPV, odpowiedzialnymi m.in. za rozwój raka szyjki macicy – mówi lekarz pediatra, ambasador kampanii edukacyjnej Łukasz Durajski.

Idź do oryginalnego materiału