Większe dawki kortykosteroidów niekorzystne u pacjentów z COVID-19

termedia.pl 1 rok temu
Zdjęcie: 123RF


SARS-CoV-2 nie jest chorobą przeszłości – pożądane są wszelkie wiarygodne dane dotyczące profilaktyki, diagnostyki i leczenia. Takie właśnie informacje przedstawiono na łamach prestiżowego „The Lancet”. Naukowcy przyjrzeli się, jakie dawki kortykosteroidów są korzystne w leczeniu COVID-19.

Wykazano, iż kortykosteroidy w małych dawkach zmniejszają śmiertelność pacjentów z COVID-19 wymagających wsparcia oddechowego (tlenoterapia bierna, nieinwazyjna wentylacja mechaniczna, inwazyjna wentylacja mechaniczna lub ECMO). Rezultaty nie są jednak spektakularne, a sama praktyka szeroko stosowana na co dzień. Naukowcy pochodzący z Wielkiej Brytanii, Azji i Afryki zrzeszeni w grupie RECOVERY sprawdzili, czy zwiększenie dawki kortykosteroidów może okazać się skuteczniejsze niż niskie dawki.

Do randomizowanego, podwójnie zaślepionego badania zakwalifikowano 1272 pacjentów z klinicznymi dowodami niedotlenienia (otrzymujący tlenoterapię z powodu spadków saturacji poniżej 92 proc.). Zostali losowo przydzieleni w stosunku 1:1 do grupy otrzymującej wyższe dawki kortykosteroidów (deksametazon 20 mg raz na dobę przez 5 dni, a następnie 10 mg raz na dobę przez 5 dni lub do wypisu) lub standardowy sposób leczenia (obejmujący deksametazon w dawce 6 mg raz na dobę przez 10 dni lub do wypisu). Jako najważniejszy z ocenianych wyników przyjęto 28-dniową śmiertelność wśród wszystkich randomizowanych uczestników. Warto dodać, iż w maju 2022 roku niezależny komitet monitorujący ze względów bezpieczeństwa zalecił zaprzestanie rekrutacji pacjentów nieotrzymujących tlenoterapii lub otrzymujących tlenoterapię bierną.

Okazało się, iż 19 proc. chorych z grupy otrzymującej kortykosteroidy w większych dawkach, w porównaniu z 12 proc. pacjentów z grupy standardowej opieki, zmarło w ciągu 28 dni, a powyższa 7-proc. różnica osiągnęła istotność statystyczną. Zgłoszono również nadmiar przypadków zapalenia płuc spowodowanych infekcją inną niż COVID-19 (10 versus 6 proc. z istotnością statystyczną) oraz wzrost hiperglikemii wymagający zwiększenia dawki insuliny (22 versus 14 proc., różnica także istotna statystycznie).

Widać wyraźnie, iż kortykosteroidy w większych dawkach znacznie zwiększały ryzyko zgonu w porównaniu z dotychczasową praktyką dawek standardowych. Więcej nie znaczy lepiej, co pokazano w wiarygodnych danych pochodzących z randomizowanego badania na dużej populacji.

Opracowanie: lek. Damian Matusiak

Idź do oryginalnego materiału