Wiedza społeczna o chorobach mózgu opiera się w dużej mierze na stereotypach

termedia.pl 2 miesięcy temu
Zdjęcie: Kampania „Wyprostuj spojrzenie


Choć większość Polaków uznaje choroby psychiczne za prawdziwe schorzenia, wciąż istnieje jednak grupa osób, które uważają, iż depresja to wymysł naszych czasów lub wymówka przed pracą czy szkołą. Według dostępnych danych i opinii ekspertów w społeczeństwie przez cały czas funkcjonują mity i uprzedzenia wobec osób cierpiących na depresję, schizofrenię czy padaczkę.



W czwartek 5 września w Warszawie odbyła się konferencja inaugurująca kampanię społeczną „Wyprostuj spojrzenie”, przeciwdziałającą piętnowaniu osób z chorobami mózgu. Przedstawiano wyniki badania opinii Polaków na temat stygmatyzacji chorych z zaburzeniami ośrodkowego układu nerwowego.

Celem kampanii jest edukowanie i szerzenie wiedzy o chorobach mózgu w odpowiedni sposób, w tym prostowanie skrzywionego spojrzenia, aby chorzy mogli wyzbyć się wstydu i lęku.

Coraz dłuższe zwolnienia z powodu zaburzeń psychicznychW Polsce w 2023 r. zwolnienia z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania stanowiły 6,4 proc. wszystkich eZLA – te zwolnienia są dłuższe, bo trwały średnio 20 dni.
Idź do oryginalnego materiału