Więcej kart DiLO

mzdrowie.pl 1 rok temu

W pierwszej połowie 2023 roku wydano ponad 182 tysiące kart DILO, podczas gdy całym roku 2018 było to 234 tys. kart.

Jak wynika z raportu “Dostęp pacjentów onkologicznych do terapii lekowych na tle zmian systemowych w Polsce”, który został przygotowany przez HTA Consulting na zlecenie ALIVIA Fundacja Onkologiczna, wzrasta liczba wystawianych kart DiLO. Najwięcej kart wystawianych jest w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej. Coraz więcej kart DiLO wystawiają także lekarze pierwszego kontaktu.

Niestety wraz ze wzrostem liczby wydawanych kart DiLO spada odsetek pacjentów, dla których diagnostyka odbyła się w terminie. W pierwszej połowie 2023 roku wyniósł on 65 proc. dla pacjentów z kartą diagnostyki wstępnej i 71 proc. – z kartą diagnostyki pogłębionej, podczas gdy w roku 2018 było to 76 proc. dla obu poziomów diagnostyki. Widoczne są też bardzo duże różnice pomiędzy województwami – odsetek badań zrealizowanych w terminie waha się od ok. 45 proc. do ok. 90 proc. w zależności od regionu.

Pomimo nieterminowej diagnostyki, poprawia się w Polsce dostęp do terapii w ramach publicznego systemu ochrony zdrowia. Wskaźnik Oncoindex opracowany przez Fundację Onkologiczną Alivia pokazuje poziom refundacji terapii onkologicznych zarejestrowanych w ostatnich 15 latach przez EMA i rekomendowanych przez ESMO – Aktualny wynik wskaźnika Oncoindex to 42 na 100 możliwych.

We wrześniu 2023 liczba ocenianych terapii wynosiła 139, podzielonych na 2 główne obszary – guzy lite i nowotwory hematologiczne, z dalszym podziałem na konkretne wskazania. Spośród nich 91 było refundowanych w Polsce, przy czym tylko 40 w zakresie pełnych wskazań. Kolejne 51 finansowano w ograniczonych wskazaniach, natomiast 48 leków w ogóle nie było finansowanych.

Dostępność terapii rekomendowanych przez ESMO stopniowo poprawia się. Przy publikacji pierwszych wyników wskaźnika Oncoindex jego wartość wynosiła 27 punktów, natomiast w styczniu 2021 roku – 35 punktów, co wskazuje na istotną poprawę dostępności terapii w ramach publicznego systemu ochrony zdrowia w Polsce. Poziom dostępności do nowych leków różni się istotnie w zależności od szczegółowego obszaru lub wskazania i jest przeciętnie wyraźnie wyższy w przypadku nowotworów hematologicznych niż w przypadku guzów litych. W przypadku nowotworów hematologicznych wskaźnik ten w zależności od nowotworu wynosi od 45 punktów (szpiczak mnogi i nowotwory z komórek plazmatycznych) do 90 punktów (ostra białaczka limfoblastyczna). W przypadku guzów litych zakres osiąganych wyników wynosi od 8 punktów (rak pęcherza moczowego) do 83 punktów (rak gruczołu krokowego).

Idź do oryginalnego materiału