Wiceminister na komisji o ochronie zdrowia psychicznego ►

termedia.pl 3 tygodni temu
Zdjęcie: Tomasz Paczos/Senat


Wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny na Komisji Zdrowia przedstawił informację o zrealizowanych zadaniach z zakresu ochrony zdrowia psychicznego w ramach Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2017-2022. Podczas posiedzenia odbyło sie także rozpatrzenie informacji NIK o wynikach kontroli opieki psychiatrycznej nad dziećmi i młodzieżą.



Wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny na posiedzeniu Komisji Zdrowia w czwartek, 10 paźdzernika, przedstawił informację o zrealizowanych zadaniach z zakresu ochrony zdrowia psychicznego w latach 2021-2022 w ramach Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2017-2022.

Konieczny podkreślił, iż minister zdrowia koncentrował swoje działania głównie na zapewnieniu osobom z zaburzeniami psychicznymi wielostronnej i powszechnie dostępnej opieki zdrowotnej adekwatnej do ich potrzeb oraz prowadzeniu działań na rzecz zapobiegania stygmatyzacji i dyskryminacji osób z zaburzeniami psychicznymi.

Jak dodał, w latach 2021-2022 kontynuowano dotychczasowe działania mające na celu wdrażanie i upowszechnienie przede wszystkim środowiskowego modelu psychiatrycznej opieki zdrowotnej.

Resort zdrowia kontynuuje prace nad reformą psychiatrii

Spośród najważniejszych działań Konieczny wskazał na kontynuację prac mających na celu wdrażanie reformy psychiatrycznej.

- Od 2019 r. w ramach programu pilotażowego Centrów Zdrowia Psychicznego funkcjonowało 40 centrów opartych o nowy model systemu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, który zgodnie z założeniami składa się z trzech poziomów referencyjnych - mówił.

Zgodnie z danymi, na koniec 2022 r. funkcjonowało 347 ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży w ramach pierwszego poziomu referencyjnego (bezpłatna pomoc psychologiczna, psychoterapeutyczna, terapia środowiskowa bez skierowania) oraz 117 ośrodków drugiego poziomu referencyjnego czyli centrum zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży, gdzie dostępy jest lekarz psychiatria a pacjenci wymagający intensywniejszej opieki mogą skorzystać ze świadczeń w ramach oddziału dziennego. Z kolei w ramach trzeciego poziomu referencyjności było 30 wysokospecjalistycznych ośrodków świadczących całodobową opiekę psychiatryczną.

Wiceminister zdrowia podał, iż w latach 2022-2023 możliwe było dofinansowanie centrów w kwocie 90 mln zł dla zadań inwestycyjnych. Celem wsparcia ośrodków psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży w latach 2022-2024 była poprawa efektywności leczenia pacjentów poprzez wsparcie inwestycji infrastrukturalnych na tych oddziałach.

W 2023 r. w związku z wejściem w życie zmiany uchwały, zaszła konieczność wprowadzenia do realizacji pozostałych dziewiętnastu inwestycji wyłonionych do dofinansowania w drodze przeprowadzonego konkursu.

Realizowany był także pilotażowy program oddziaływań terapeutycznych dla dzieci uzależnionych od nowych technologii cyfrowych. W trzynastu specjalistycznych ośrodkach dzieci oraz ich rodziny mogły otrzymać bezpłatną profesjonalną pomoc psychologiczną. Program objął wsparciem ponad 4500 osób, w tym 3000 dzieci i młodzieży.

Wspólne działania z Rzecznikiem Praw Pacjenta

Wiceminister Konieczny przypomniał, iż resort zdrowia we współpracy z rzecznikiem praw pacjenta zdecydował się na rozwinięcie działań prowadzonych w ramach dziecięcego telefonu zaufania.

Dodał, iż ramach zespołu do spraw edukacji i wychowania realizowany był również projekt wsparcia procesów wdrażania reformy wprowadzającej nowy model systemu ochrony zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży.

Informacja przedstawiona przez wiceministra Koniecznego została przyjęta przez komisję zdrowia.

Podczas posiedzenia odbyło sie także rozpatrzenie informacji Najwyższej Izby Kontroli o wynikach kontroli opieki psychiatrycznej nad dziećmi i młodzieżą wraz ze stanowiskiem ministra zdrowia oraz rozpatrzenie informacji NIK o wynikach kontroli pomocy psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży wraz ze stanowiskiem ministra edukacji.

Wypowiedź wiceministra poniżej.

Idź do oryginalnego materiału