WHO alarmuje. Rynek zalały fałszywe leki na cukrzycę

zdrowie.gazeta.pl 2 dni temu
Zdjęcie: Fot. Marsan / Shutterstock


Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wydała 20 czerwca 2024 roku ostrzeżenie dotyczące pojawienia się na rynku sfałszowanych leków na cukrzycę typu 2 i otyłość. To lek naśladujący Ozempic, bardzo w tej chwili popularny i poszukiwany produkt pomagający w walce z otyłością, ale przeznaczony dla diabetyków.Ostrzeżenie dotyczy trzech sfałszowanych serii leków z grupy semaglutydów (to związek czynny znajdujący się w lekach marki Ozempic). Leki niepewnego pochodzenia wykryto w Brazylii w październiku 2023 r., w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w październiku 2023 r. oraz Stanach Zjednoczonych Ameryki w październiku 2023 r. To pierwsze oficjalne oświadczenie wydane przez WHO po potwierdzeniu niektórych raportów. Urzędnicy WHO informują, iż globalny system nadzoru i monitorowania WHO (GSMS) już od 2022 roku odnotowuje zwiększoną liczbę zgłoszeń dotyczących sfałszowanych produktów zawierających semaglutyd we wszystkich regionach geograficznych świata.
REKLAMA


Czytaj także:
Nowe działanie leku na otyłość. Pokazały to badania z udziałem kobiet z otyłościąAby uchronić się przed podrobionymi lekami i ich szkodliwym działaniem, pacjenci powinni kupować medykamenty wyłącznie na receptę i od licencjonowanych lekarzy oraz unikać leków z nieznanych lub niezweryfikowanych źródeł, np. tych, które można znaleźć w Internecie. Kupujący powinni zawsze sprawdzać opakowanie i datę ważności leków oraz stosować je zgodnie z zaleceniami. W przypadku zastrzyków z semaglutydem powinni ponadto upewnić się, iż są one przechowywane w lodówce. WHO ostrzega, iż sfałszowane produkty mogą mieć szkodliwy wpływ na zdrowie ludzi. Mogą bowiem nie zawierać wszystkich niezbędnych składników, co w konsekwencji grozi powikłaniami zdrowotnymi. Podrobione leki z semaglutydem nie zapewniają kontroli poziomu cukru we krwi, co jest najważniejsze w przypadku cukrzycy. Niektóre podróbki z kolei mogą mieć źle działające strzykawki (lek podaje się jako zastrzyk). "W innych przypadkach w urządzeniu do wstrzykiwania może znajdować się inny, niezadeklarowany składnik aktywny, np. insulina, co może prowadzić do nieprzewidywalnych zagrożeń dla zdrowia lub powikłań" - ostrzega WHO.


Zobacz wideo


Coraz więcej osób stosuje popularny lek na cukrzycę, by schudnąć. Nasz ekspert: Szukają drogi na skróty, a jej nie ma


Leki na otyłośćSemaglutyd to związek czynny mający obniżać poziom cukru we krwi u chorych na cukrzycę typu 2, ale dowiedziono, iż zmniejsza też ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Związek naśladuje działanie naturalnego hormonu GLP-1 (glukagonopodobny peptyd-1), który jest wydzielany podczas jedzenia w odpowiedzi na pojawienie się określonych składników odżywczych. Większość leków zawierających semaglutyd należy wstrzykiwać pod skórę raz w tygodniu, ale jest to też lek dostępny w postaci tabletek przyjmowanych doustnie. Wykazano, iż semaglutyd nie tylko obniża poziom cukru we krwi, ale też hamuje apetyt, dlatego w niektórych krajach jest coraz częściej przepisywany jako lek pomagający schudnąć.
Idź do oryginalnego materiału