
Jak twierdzi szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus, zaakceptowanie treści porozumienia „stanowi kamień milowy w naszej wspólnej podróży, którego celem jest bezpieczniejszy świat„. Jego zdaniem przygotowanie środków i sił przed wybuchem kolejnej pandemii jest wyjątkowo istotne, ponieważ, jak zaznaczył, „wirus jest najgorszym wrogiem, choćby gorszym niż wojna”.
ZOBACZ: Nieznana choroba rozwija się w Afryce. WHO wysyła ekspertów
Przewodniczący dodał, iż osiągnięcie w tej sprawie porozumienia to znak, iż „multilateralizm jest żywy i ma się dobrze, a także, iż w naszym podzielonym świecie narody mogą przez cały czas współpracować, aby znaleźć wspólną płaszczyznę i działanie w odpowiedzi na wspólne zagrożenia„.
WHO. Nowe porozumienie ma pomóc w walce z pandemiami
Jak zapewnia WHO porozumienie powinno umożliwić lepsze przygotowanie świata do walki pandemiami w przyszłości. Organizacja zwróciła przy tym uwagę na pandemię Covid-19, która wybuchła pięć lat temu i spowodowała śmierć milionów osób, a globalna gospodarka uległa zniszczeniu.
Najbardziej sporną i najtrudniejszą kwestią poruszaną podczas negocjacji między członkami WHO, okazał się być temat transferu technologii do wytwarzania produktów zdrowotnych, w tym szczepionek i testów. Głos w tej sprawie zabierali przedstawiciele najbiedniejszych państw świata, zaznaczając fakt, iż w czasie pandemii Covid-19, bogate państwa zmonopolizowały rynek.
ZOBACZ: Jest groźniejsza niż Covid-19. WHO pokazała alarmujące dane
Jednak wiele krajów, w których przemysł farmaceutyczny stanowi wiodącą część gospodarki, nie wyraziło poparcia dla idei obowiązkowych transferów i nalegało, aby były one dobrowolne.
Ostatecznie zawarto konsensus, który zakłada zasadę „wzajemnie uzgodnionego” transferu technologii.
Co zakłada nowe porozumienie WHO?
Zawarte porozumienie ma na celu wdrożenie „systemu dostępu do patogenów i podziału korzyści z nich wynikających”, co jest wyjątkowo istotne przy produkcji szczepionek i testów. Dodatkowo dostęp do tych produktów ma zostać znacznie poszerzony dzięki ustanowieniu globalnego łańcucha dostaw i sieci logistycznej.
ZOBACZ: USA opuszczają WHO. Jest oświadczenie organizacji
Propozycja konsensusu ma zostać rozpatrzona na kolejnym Zgromadzeniu WHO, które odbędzie się w maju.
Negocjacje między członkami WHO dotyczące powyższego porozumienia trwały trzy lata. W ostatnich tygodniach nie uczestniczyły w nich jednak Stany Zjednoczone w związku z decyzją prezydenta Donalda Trumpa, który poinformował, iż jego kraj opuszcza tę organizację.
kk/ sgo / PAP