Wewnętrzny Krytyk

wszystkoocoachingu.pl 1 miesiąc temu

Wewnętrzny Krytyk

Termin „Wewnętrzny Krytyk” jest używany najczęściej w psychologii i w obszarze rozwoju osobistego. „To taki wewnętrzny głos, który szorstko komentuje nasze działania, myśli i decyzje”, tłumaczą Agata Dzikowska i Monika Gołdowska. Mówią także, jak z nim pracować podczas sesji coachingowych.

Wewnętrzny krytyk skupia się na naszych błędach, wadach niedociągnięciach. Jego głos może wpływać na obniżenie naszej samooceny, wywoływać poczucie winy, być powodem wstydu oraz lęku. „Nie jesteś wystarczająco”, „Nigdy ci się to nie uda”, dobra nigdy ci się nie uda”, „Oni są od ciebie lepsi, a ty nie dasz rady tego zrobić” – pewnie każdy z nas słyszał choć raz w życiu takie zdania, albo podobne, wypowiedziane przez Wewnętrznego Krytyka. Ten głos utrudnia nam codzienne funkcjonowanie, odbiera chęci i siły do działania. Może też utrudniać nam działania w pracy i w domu. Dlaczego? Bo automatycznie zaczynamy mu wierzyć.

Skąd w ogóle się wziął Wewnętrzny Krytyk

„Każdy z nas na przestrzeni życia doświadczył różnych trudności, porażek, zawodu w relacjach z rówieśnikami. Uczymy się tego, iż jakaś ocena nam zaniżyła poczucie naszej własnej wartości i przenosimy to do dalszego życia” – mówią Agata Dzikowska i Monika Gołdowska. – „Praca coachingowa świetnie się sprawdza w przypadku Wewnętrznego Krytyka. Ponieważ pozwala nam dotrzeć do miejsca, w którym jest osadzona nasza wyuczona bezradność. Jest nim zwykle jakieś przekonanie albo wzorzec, który sobie na siebie założyliśmy”. Korzystając z coachingu, możemy sobie z nimi poradzić. Zamienić na wspierające, sięgnąć po wartości, które nas napędzają. A wtedy głos Wewnętrznego Krytyka zamiast nas osłabiać, może stać się sprzymierzeńcem.

Idź do oryginalnego materiału