Weryfikacja ordynacji – tak, ale nie w ten sposób

termedia.pl 1 rok temu
Zdjęcie: 123RF


Sprawdzenie zasadności ordynacji musi odbywać się wyłącznie poprzez system P1. Za niedopełnienie tej powinności grożą kary finansowe. Okręgowa Rada Lekarska w Łodzi wystąpiła do resortu zdrowia o pilne zniesienie tego obowiązku.

Prawo do wystawiania recept dla pacjentów powyżej 65. i poniżej 18. roku życia weszło w życie 30 sierpnia 2023 r. Od tego dnia uprawnionym pacjentom można wystawiać recepty z kodem „Dz” oraz „S”.

Okregowa Izba Lekarska w Łodzi przypomniała, jak prawidłowo sprawdzić, czy dany pacjent może otrzymać receptę na darmowe leki. Wszyscy lekarze wystawiający tego typu recepty muszą weryfikować zasadność ordynacji poprzez system P1, a nie w jakikolwiek inny sposób, np. poprzez sprawdzenie danych udostępnionych przez pacjenta w aplikacji IKP.

Niedopełnienie tego obowiązku może skutkować dotkliwymi karami finansowymi. ORL w Łodzi nie zgadza się z tą procedurą i wystąpiła już do Ministerstwa Zdrowia o jak najszybsze zniesienie tego obowiązku.

Przypomnijmy, iż system e-zdrowie (P1) umożliwia gromadzenie, przetwarzanie i udostępnianie zasobów cyfrowych o zdarzeniach medycznych pacjentów oraz indeksów elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM). Obejmuje on zasięgiem wszystkie podmioty medyczne, niezależnie od źródła finansowania udzielanych w nich świadczeń. System e-zdrowie tworzą cyfrowe usługi (e-recepta, e-skierowanie, EDM, ZM), aplikacje (Internetowe Konto Pacjenta, mojeIKP, gabinet.gov.pl) oraz rozwiązania usprawniające procesy planowania i realizacji świadczeń ochrony zdrowia.

Opracowanie: INK
Idź do oryginalnego materiału