We Wrocławiu powstała Poradnia Prehabilitacji i Żywienia Klinicznego

everethnews.pl 11 miesięcy temu

Powstała pierwsza w regionie dolnośląskim Poradnia Prehabilitacji i Żywienia Klinicznego. Ośrodek otworzono przy Dolnośląskim Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu. Głównym zadaniem placówki będzie przygotowanie pacjentów do leczenia onkologicznego.

Przygotowanie pacjentów do leczenia onkologicznego

W Dolnośląskim Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii przy ul. Grabiszyńskiej 105, otwarto pierwszą Poradnię Prehabilitacji i Żywienia Klinicznego we Wrocławiu. Zadaniem placówki będzie przygotowanie pacjenta do leczenia onkologicznego. Objęcie taką opieką zmniejszy ryzyko wystąpienia komplikacji podczas terapii, a tym samym przyśpieszy proces powrotu do zdrowia.

– Pacjent, który ma podjąć wymagające i trudne leczenie onkologiczne, spotyka się z dietetykiem, co pozwali mu wzmocnić dietę i lepiej przejść terapię. A także z fizjoterapeutą, który zadba o stronę fizyczną: ćwiczenia, zmianę stylu życia. Kolejnym filarem jest porada psychologiczna, bo, jak wiemy, głowa też leczy – wyjaśnił lekarz Bartosz Bieżyński, kierownik poradni.

Wspomagania pacjentów onkologicznych

Poradnia obejmie opieką pacjentów chorujących na raka płuc i na raka głowy i krtani. Dietetycy, fizjoterapeuci i psycholodzy będą wspierać pacjentów w przygotowaniu do leczenia onkologicznego. Dodatkowo pacjenci otrzymują poradnik prehabilitacyjny, który zawiera informacje jak efektywnie wykorzystać czas przed planowanym zabiegiem.

Leczenie nowotworu jest ogromnym obciążeniem dla organizmu, dlatego dla skuteczności leczenia ważne jest odpowiednie przygotowanie. Badania potwierdzają, iż stan odżywienia pacjenta, aktywność fizyczna, leczenie uzależnień i opieka psychologiczna mogą faktycznie poprawić wyniki leczenia. W Polsce powstało już 20 Poradni Prehabilitacji, skupiających się na przygotowaniu pacjenta do leczenia onkologicznego.

– Dzięki kompleksowemu podejściu do prehabilitacji pacjent jest lepiej przygotowany do leczenia, co przekłada się na mniejsze ryzyko komplikacji, skrócony czas hospitalizacji, a co za tym idzie, przyspieszony proces powrotu do zdrowia – powiedział prof. Tomasz Banasiewicz, chirurg i współtwórca koncepcji poradni.

Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii jest największym ośrodkiem leczenia onkologicznego na Dolnym Śląsku.

Źródło: dcopih.pl, PAP

Idź do oryginalnego materiału