Wczoraj obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw.
Najważniejszymi objawami depresji jest obniżenie nastroju, taki chroniczny smutek, przygnębienie przez większą część dnia, prawie codziennie. Może pojawić się obojętność, tak zwany spowolniony napęd, brak motywacji do działania czy apatia, anhedonia, czyli niezdolność do przeżywania radości, czyli coś, co kiedyś nas cieszyło, teraz zupełnie nie ma znaczenia. Podobnie jest zainteresowaniami, które nie gdzieś były źródłem euforii czy satysfakcji. Mogą pojawić się w przypadku depresji również problemy ze snem, apetytem zmniejszone libido, czasami zaburzenia miesiączkowania. Ważnym elementem depresji, o którym się nie mówi jest również lęk. Tzw. taki lęk falujący, nieokreślony, przewlekły, towarzyszy mu takie zamartwianie się poczucie wewnętrznego napięcia i budzi to dosyć duży dyskomfortu osób, które chorują na depresję. Mogą pojawić się też urojenia, choćby w depresji, czy pocz urojenia na przykład poczucia winy. Spadek poczucia własnej wartości czy nieadekwatna samoocena. W najcięższych epizodach depresyjnych pojawiają się również myśli czy tendencje samobójcze osłabienie kontaktów interpersonalnych izolowanie się czy wycofywanie z relacji. Myślę, iż warte podkreślenia są także trudności w zakresie funkcjonowania poznawczego. Na przykład osłabienie koncentracji, pamięci logicznego myślenia. Także spadek zaufania i szacunku do siebie ciągle negatywne, rozpamiętywanie przeszłości i negatywne myślenie o teraźniejszości, ale także o tym, co nas czeka, przyszłości.
– mówiła psycholog Monika Szewczyk-Cieśla.
Niestety nie zawsze depresja daje oczywiste objawy dla osób z otoczenia chorego, wtedy mówimy o wariancie maskowanym. Warto być czujnym i nie wstydzić się poprosić o pomoc specjalistów. Szacuje się, iż na świecie z depresją mierzy się około 230-280 mln ludzi.
Zobacz również:
Gościną Radia ZW była psycholog Monika Szewczyk-Cieśla
Gościnią Radia ZW była psycholog Monika Szewczyk-Cieśla