Wcześniejsze szczepienie przeciw odrze i różyczce u niemowląt: czy ma sens?

termedia.pl 6 godzin temu

Standardowy schemat szczepień w Polsce przewiduje podanie pierwszej dawki szczepionki przeciw odrze i różyczce (MR) w wieku 13 miesięcy, jednak w niektórych krajach stosuje się wcześniejsze szczepienie, w wieku 9 miesięcy.



Ze względu na duże ogniska odry lub zwiększone ryzyka zakażenia WHO zaleca wcześniejsze podanie pierwszej, niejako dodatkowej dawki już w wieku 6 miesięcy. Nowe badanie opublikowane w prestiżowym czasopiśmie „Lancet Child&Adolescent Health” ocenia immunogenność i bezpieczeństwo takiego postępowania.

W otwartym, randomizowanym badaniu w Bangladeszu wzięły udział zdrowe niemowlęta w wieku 6 miesięcy, które wcześniej nie otrzymały szczepionki MR i nie chorowały na odrę ani różyczkę. Niemowlęta losowo przydzielono do dwóch grup: dwudawkowej (pierwsza dawka MR w wieku 6 miesięcy, druga w wieku 9 miesięcy) i jednodawkowej (jedna dawka MR w wieku 9 miesięcy). Oceniano serokonwersję (wytworzenie przeciwciał) po szczepieniu w obu grupach.

Wyniki pokazują, iż szczepienie w wieku 6 miesięcy było skuteczne i bezpieczne. Serokonwersję po pierwszej dawce MR osiągnęło 94 proc. niemowląt, co było nieco niższym odsetkiem niż w przypadku szczepienia jednodawkowego w wieku 9 miesięcy, gdzie serokonwersję osiągnęło 100 proc. niemowląt. Druga dawka w wieku 9 miesięcy zapewniła jednak bardzo wysoki poziom ochrony (99 proc. serokonwersji). Nie zaobserwowano istotnych różnic w częstości występowania poważnych zdarzeń niepożądanych między grupami.

W obliczu niepokojącego wzrostu liczby przypadków odry w Polsce i Europie wyniki tego badania mogą mieć istotne znaczenie. Czy wcześniejsze szczepienie niemowląt, choć skuteczne, powinno stać się nowym standardem?

Idź do oryginalnego materiału