Wczesne wykrycie nowotworu to szansa na wyleczenie

termedia.pl 4 godzin temu
Zdjęcie: PAP/Marcin Obara


Polacy najbardziej boją się chorób nowotworowych, ale nie doceniają roli profilaktyki, która ma największe znaczenie dla skutecznego leczenia raka – wynika z badania „Polki i Polacy a choroby i zdrowie”. – W postaciach wczesnych nowotworów najważniejszą rolę odgrywa profilaktyka, szczególnie w raku piersi, jelita grubego czy raku szyjki macicy – mówi dr hab. n. med. Beata Jagielska, dyrektor NIO-PIB.



Postęp mierzony miesiącami, nie latami

Dane Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego wskazują, iż problem niskiego uczestnictwa w badaniach przesiewowych związany jest raczej z przekonaniami oraz poziomem wiedzy na ich temat, a nie wydolnością systemu czy brakiem dostępu do badań. Zmianie tej sytuacji ma służyć kampania „Nie gadaj, tylko się zbadaj” uruchomiona przez Państwowy Zakład Ubezpieczeń. Eksperci chcą zachęcać nie tylko do regularnych badań, ale też zmiany stylu życia na zdrowszy.

– Postęp w leczeniu nowotworów jest niesamowity. Mówimy o postępie mierzonym czasami miesiącami, a już nie latami. W ciągu kilkudziesięciu ostatnich lat do terapii weszło wiele możliwości nowych technik chirurgicznych, nowych metod radioterapeutycznych, a także nowych terapii systemowych. Już nie mówimy tylko o leczeniu ukierunkowanym molekularnie, ale również o immunoterapii, przeciwciałach, drobnych cząsteczkach, które, zrewolucjonizowały leczenie systemowe – mówi agencji Newseria Biznes dr hab. n. med. Beata Jagielska, dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowego Instytutu Badawczego.

W onkologii coraz częściej stosuje się leczenie celowane, dopasowane do każdego chorego. istotną rolę pełni też immunoterapia nowotworów, gdzie stosowane leki nie działają bezpośrednio na komórki nowotworowe, ale reaktywują odporność i siły obronne organizmu. Coraz lepszy jest też dostęp do nowoczesnego leczenia. Tylko w tym roku na listach refundacyjnych pojawiały się m.in. nowa terapia dla chorych na zaawansowanego czerniaka skóry i błon śluzowych, pacjentek z rakiem szyjki macicy czy chorych na raka płuca.

Przede wszystkim profilaktyka

– Postęp w leczeniu systemowym dotyczy głównie postaci zaawansowanych nowotworów. Natomiast o ile mówimy o postaciach wczesnych, tutaj najważniejszą rolę odgrywa profilaktyka, szczególnie w raku piersi, jelita grubego czy raku szyjki macicy. Wczesne wykrycie choroby pozwala nam zwykle na zastosowanie wyłącznie chirurgii i praktycznie możemy wtedy mówić o całkowitym wyleczeniu. Ale przecież profilaktyka to nie tylko stwierdzenie wczesnej postaci nowotworu, to często wykrycie zmian przednowotworowych, których usunięcie powoduje całkowite wyzdrowienie chorego – podkreśla dr hab. n. med. Beata Jagielska.

– Najistotniejszym celem profilaktyki jest wczesne wykrycie choroby, zanim ona się rozwinie, dlatego w chorobach onkologicznych ma ona szczególne znaczenie, ponieważ terapia jest długotrwała, a sukces terapii onkologicznej zależy od stanu zaawansowania choroby w momencie jej wykrycia – tłumaczy dr n. med. Igor Radziewicz-Winnicki, prezes zarządu PZU Zdrowie.

– Im wcześniej wykryjemy symptomy czy chorobę nowotworową, tym zdecydowanie bardziej zwiększamy swoje szanse na wyleczenie i na powrót do normalnego funkcjonowania po chorobie – mówi Marta Strzyżewska, dyrektor zarządzająca ds. marketingu i zaangażowań społecznych w PZU.

Idź do oryginalnego materiału