Wcale nie jest zbyt kruche i delikatne. 5 mocnych stron dzieci wysoko wrażliwych

mamadu.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Dzieci wysoko wrażliwe nie tylko są delikatne, ale mają w sobie też ogromną siłę. fot. debowscyfoto/Pixabay


Posiadanie dziecka wysoko wrażliwego to dla wielu rodziców wyzwanie. Trzeba nauczyć się odpowiedniej opieki, żeby je jak najlepiej wspierać w rozwoju i dbaniu o jego emocje. Warto też jednak pamiętać, iż dzieci WWO to nie tylko delikatność. Oto 5 mocnych stron dziecka wysoko wrażliwego.


Rodzicom dzieci WWO (czyli wysoko wrażliwych) często zwraca się uwagę na to, iż muszą mieć odpowiednie podejście, żeby wspierać w rozwoju swoją pociechę. Trzeba mieć w sobie więcej czułości, wyrozumiałości i spokoju – to jasne. Ale wiele rodziców przez też wyższe wymagania zaczyna mieć poczucie, iż posiadanie dziecka wysoko wrażliwego bywa naprawdę trudne i męczące.

Tymczasem, jeżeli rodzic będzie odpowiednio wspierał emocje i rozwój swojego malucha, może też mimochodem pozytywnie wpływać na mocne strony, które posiadają osoby wysoko wrażliwe. Oto 5 mocnych stron, które posiadają dzieci WWO:

1. Dzielenie się pasją i zaangażowaniem


Kiedy dziecko WWO zaczyna się czymś interesować, robi to z ogromnym zaangażowaniem. Kiedy czuje, iż jakaś rzecz ma dla niego znaczenie, nie potrafi panować nad sobą i mogłoby mówić o niej cały czas i dzielić się z innymi tą pasją. W drugą stronę jest podobnie: jeżeli jakiś temat ich nie interesuje, ciężko im skupić myśli i słuchać o czymś, co wydaje się monotonne i nudne.

2. Prowadzenie głębokich rozmów


Dla dorosłych z WWO small talki i rozmowy o niczym w towarzystwie są wyjątkowo meczące. choćby małe dzieci, które są wysoko wrażliwe, uwielbiają drążenie tematów i przemyślenia, którym mogą poświęcić czas i zastanowić się nad nimi. Kochają tematy związane z psychologią, emocjonalnością i wszystkim, na co dorosłym wydają się "zbyt małe".

Jeśli więc chcesz porozmawiać z takim dzieckiem o tym, jak mu minął dzień w przedszkolu, raczej zapytaj o to, co danego dnia najbardziej mu się podobało albo co było dla niego negatywnym doświadczeniem.

3. Refleksyjność i poświęcanie uwagi przemyśleniom


Dzieci WWO jeszcze długo po jakiejś rozmowie lub sytuacji rozpamiętują wszystko, co z nią związane. Zastanawiają się nad słowami, które wypowiedziały lub usłyszały, myślą nad tym, czy odpowiednio na coś zareagowały. Czasem zastanawiają się, czy rozmowa o jakimś problemie doprowadziła do rozwiązania problemu. Warto z nimi rozmawiać o sytuacjach, które wydarzyły się jakiś czas temu – być może mają jakieś późniejsze przemyślenia, którymi będą chcieli się podzielić.

4. Opiekuńczość


Osoby wysoko wrażliwe mają w sobie ogromne pokłady czułości i umiejętność współodczuwania. Martwią się o innych, rozmyślają o ich problemach, o których usłyszały podczas rozmowy. Nie umieją zapomnieć i zostawić spraw, choćby tych, które ich nie dotyczą bezpośrednio lub choćby pośrednio.

Zamiast tego rozmyślają o tym, jak pomóc i znaleźć odpowiedź na bolączki bliskich i rodziny. choćby kilkulatek może zamartwiać się czymś, o czym opowiedział mu kolega z przedszkola. Pytaj go więc jak najczęściej, czy są sprawy, którymi chciałby się z tobą podzielić.

5. Empatia


Dzieci WWO odznaczają się wyjątkową empatią, co bezpośrednio łączy się z poprzednim punktem. Są przy tym świetnymi słuchaczami, starają się dać innym komfort podczas przebywania razem i poświęcają swój czas i uwagę na pomoc. Mają silną potrzebę rozumienia innych i nadawania sensu wszystkiemu, z czym się spotykają. Są dzięki temu wyjątkowo dobrymi przyjaciółmi.

Źródło: psychologytoday.com


Idź do oryginalnego materiału