Warto posłuchać! W środę wykład „Suplementacja i farmakoterapia. Interakcje leków z żywnością”

supernowosci24.pl 1 dzień temu
Fot. materiały prasowe

Najnowszy wykład w ramach projektu Akademia Zdrowia 50+ pt. „Suplementacja i farmakoterapia. Interakcje leków z żywnością” – odbędzie się 14 maja, o godz. 17, w auli głównej Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Wykłady w projekcie mają charakter otwarty dla wszystkich osób po 50 roku życia. Realizowane są w formie hybrydowej (na żywo z jednoczesną transmisją online). Aby otrzymać link do transmisji online należy wypełnić formularz dostępny na: https://forms.gle/FsabYSsjoJ9d9Xoz7 do dnia 14.05.2025, do godz. 14. W odpowiedzi uczelnia prześle link do transmisji wykładu na podany adres e-mail.

Bo warto wiedzieć

Podczas wykładu zapoznamy się z zagadnieniami farmakoterapii i suplementacji. Poznamy ich działanie, różnice między lekami, a suplementami diety oraz kiedy warto po nie sięgać.

Przybliżony będzie temat farmakoterapii u seniorów. Omawione zostaną wyzwania związane z polipragmazacją i wielolekowością, które często towarzyszą pogarszającemu się stanowi zdrowia. Scharakteryzowane najczęściej występujące interakcje leków z żywnością i suplementami diety, ze wskazaniem na te groźne. Poznamy praktyczne sposoby minimalizacji ryzyka interakcji, a także czym jest kaskada lekowa oraz jak mądrze podejść do depreskrypcji, by terapia była bezpieczna i skuteczna. Wykład pomoże zrozumieć jak świadomie i bezpiecznie korzystać z dostępnych form leczenia i wsparcia organizmu.

Dowiemy się także: czym różni się lek od suplementu diety, jak żywność wpływa na działanie leków, czym są polipragmazja, depreskrypcja i kaskada lekowa, jak świadomie stosować leki i suplementy by sobie nie zaszkodzić.

Wie o czym mówi

Wykład poprowadzi Marta Korzeniowska, absolwentka studiów farmaceutycznych na Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz studiów podyplomowych z zakresu Opieki Farmaceutycznej w Geriatrii na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu.

Podejmując zatrudnienie wdraża idee opieki farmaceutycznej. Wykonuje przeglądy lekowe, szczepienia, badania diagnostyczne oraz prowadzi szkolenia edukujące seniorów w zakresie bezpieczeństwa lekowego i wielolekowości. Jest członkinią Polskiego Towarzystwa Opieki Farmaceutycznej. Ponadto, we współpracy z NFZ, prowadzi bezpłatne konsultacje z farmaceutą nt. polipragmazji. Wspólnie z Fundacją Level Up realizuje bezpłatny przegląd spożywanych leków.

To jeszcze nie koniec

Przed nami jeszcze kilka interesujących wydarzeń.

Warsztaty Styl życia a choroby cywilizacyjne – co warto zmienić? odbędą się 22.05.2025 r. w godz. 16.20-18.35 – obowiązuje rekrutacja (! ), w dniach 16-19.05.2025 r.

Wykład Funkcjonowanie mózgu na różnych etapach życia odbędzie się 28.05.2025 r. o godz. 17.

Warsztaty Depresja u osób 50+ – sposoby przeciwdziałania odbędą się 03.06.2025 r. w godz. 16.30-18.45 – obowiązuje rekrutacja (!), w dniach 26-27.05.2025 r.

„Akademia Zdrowia 50+” w ramach Programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki II”, który finansowany jest ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki.

Celem projektu jest promowanie nauki i wiedzy wśród osób powyżej 50. roku życia oraz ukazanie ich przydatności w codziennym życiu. Szczególny nacisk skierowano na zagadnienia związane ze zdrowiem fizycznym i psychicznym. Profilaktyką chorób cywilizacyjnych. Zagrożeniami środowiskowymi oraz ideą aktywnego starzenia się. W ramach projektu realizowane są bezpłatne wykłady i warsztaty dla tej grupy wiekowej prowadzone przez ekspertów z różnych dziedzin. Spotkania są dostosowane do specyficznych potrzeb osób w wieku 50+ i starszych. To inspiruje ich do działania, jednocześnie niwelując ograniczenia związane z opieką medyczną czy dezinformacją.

Idź do oryginalnego materiału