Warszawa przeznaczyła niemal 21 mln zł na gruntowną rozbudowę i nowoczesne wyposażenie SOR-u w Szpitalu Czerniakowskim przy ul. Stępińskiej. Oddział zyskał nową, większą i wyremontowaną przestrzeń.
Nowa przestrzeń
– W ciągu roku pomoc uzyskuje w tym miejscu 20 tysięcy osób z zagrożeniem zdrowia i życia. Dlatego Warszawa przeznaczyła niemal 21 milionów złotych na gruntowną rozbudowę oddziału i nowoczesne wyposażenie – podkreślał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podczas poniedziałkowej wizyty w szpitalu przy Stępińskiej.
Do budynku szpitala dobudowano dwie nowe części: parterową od strony ulicy Stępińskiej oraz trzykondygnacyjną od strony ulicy Górskiej.
– W wyniku rozbudowy łączna powierzchnia użytkowa SOR zwiększyła się dwukrotnie – o niemal 600 metrów kwadratowych. Pozwoliło to również na podwojenie liczby łóżek dla pacjentów z dziewięciu do dwudziestu stanowisk. Z miejskiego budżetu przeznaczyliśmy również sześć milionów złotych na zakup niezbędnego sprzętu medycznego i aparatury oraz wyposażenia oddziału – zaznaczyła cytowana w komunikacie prasowym Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta Warszawy, która odpowiada m.in. za miejską politykę zdrowotną.
W budynku SOR-u mieszczą się przede wszystkim: rejestracja, poczekalnie, gabinety badań, sale: obserwacyjna, resuscytacyjno-zabiegowa, wstępnej intensywnej terapii. Inwestycja objęła również wymianę m.in. posadzek, okien i drzwi.
Przenosiny etapami
W nowej części od strony ul. Górskiej znajdują się pomieszczenia techniczne i magazynowe, które znajdują się w piwnicach. Ponadto jedno piętro zostało przeznaczone do celów administracyjnych. Modernizacja szpitala umożliwiła również powstanie nowego podjazdu do szpitala, który umożliwi jednoczesny podjazd dwóch karetek, jak również wydzielenie osobnego wejścia dla pieszych.
– niedługo przenosimy oddział ratunkowy do zmodernizowanego budynku. W celu zabezpieczenia zdrowia i życia pacjentów, m.in. ostrych dyżurów, robimy to etapami. Ale już w przyszłym tygodniu zacznie docelowo działać w wyremontowanej części szpitala – dodał dr Paweł Obermeyer, prezes Szpitala Czerniakowskiego.
Prace związane z rozbudową oddziału ratunkowego Szpitala Czerniakowskiego były nadzorowane poprzez Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta. Mieszkańcy Śródmieścia czekają na otwarcie nowego oddziału. W ubiegłym roku protestowali, kiedy izba przyjęć została przeniesiona z pobliskiego Szpitala na Solcu do Szpitala Południowego.
Źródło: wnp.pl