Szukasz ciekawej, ponadczasowej fryzury unisex? Afrykańskie warkocze to splot przyciągający wzrok, który może nosić każda osoba z długimi włosami.
Czasem określa się je również jako warkocze pudełkowe. Chociaż były noszone od czasów starożytnych, dzisiaj naprawdę przełamały schemat, zapewniając wszechstronną opcję na codzienne okazje i bardziej oficjalne wydarzenia.
To właśnie oryginalność warkoczy dodaje mu uroku i robi różnicę. Uchodzą za funkcjonalną fryzurę, ponieważ utrzymują się kilka dni, zmniejszają uczucie ciepła a ponadto przyczyniają się do wzrostu włosów.
Aby jednak spełniały te cechy, niezbędne jest odpowiednie zaplecenie warkoczy i zapewnienie im starannej pielęgnacji. Oto jak to zrobić.
Afrykańskie warkocze: wiele różnych fryzur w jednej
Tradycyjny afrykański warkocz to taki, który jest przylega do skóry głowy na całej długości. Ale możesz też zrobić nieco luźniejsze sploty. Im dłuższe włosy, tym bardziej efektownie wyglądają warkocze afrykańskie.
Możesz także bawić się wzorami, wyplatając tylko jedną stronę głowy lub część pasm. Styl ten wyróżnia się precyzją i połyskiem, dostosowując się zarówno do kręconych, jak i prostych włosów.
Aby zapleść warkocze, włosy muszą być czyste, niesplątane i najlepiej wygładzone suchym szamponem. Potem przychodzi czas na następujące kroki:
- Dzielenie według pasm: podziel włosy na 4 duże pasma, 3 z nich przypnij szczypcami i zacznij pracować na tym, które zostało luźne. Główne podziały muszą być równe.
- Splot symetryczny: podziel loki na 3 proporcjonalne części i ułóż jak najbliżej skóry głowy. Przechodząc bocznymi pasami nad środkowym, kolejno wplataj nowe elementy. Zakończ sekcję i powtórz proces.
- Utrwalanie fryzury: aby uzyskać gęsty i błyszczący warkocz, utrwal fryzurę sprayem.
Jak sprawić, by afrykańskie warkocze wyglądały idealnie
Są specjaliści zajmujący się wyłącznie zaplataniem warkoczy afrykańskich. Zwykle można ich znaleźć w profesjonalnym salonie. Najlepiej, żeby wykonywali pracę własnoręcznie, bo to gwarantuje najlepsze efekty.
Aby przedłużyć trwałość i perfekcyjny stan warkoczyków, niezbędna jest ich konserwacja. Oto podstawowe wskazówki, których należy przestrzegać.
Możesz przeczytać również: Smoky Gold: Sprawdź najnowszy trend w stylizacji włosów dla młodszego wyglądu
Nie myj włosów codziennie
Najlepiej zaplanować mycie włosów co tydzień, ale ta sugestia zależy od rodzaju włosów. W każdym razie nie myj ich codziennie, ponieważ grozi to zerwaniem warkoczy, ich rozluźnieniem lub puszeniem się.
W dbaniu o higienę świetnym wsparciem jest suchy szampon. Spryskaj warkocze środkiem czyszczącym i przetrzyj opuszkami palców.
Nigdy nie szoruj warkoczy.
Używaj więcej wody niż szamponu i odżywki
W dni normalnego mycia nie nakładaj szamponu i odżywki bezpośrednio na warkocze. Technika polega na rozcieńczeniu każdej substancji w dozownikach zawierających 90% wody i pozostałe 10% środków czyszczących.
Najpierw wlej trochę mieszanki na głowę, pokrywając skórę i warkocze. Delikatnie masuj aż do powstania piany, spłucz wodą i nałóż odżywkę, aby ponownie spłukać. Proces ten usuwa tłuszcz z włosów i zapobiega łuszczeniu.
Nawilż korzenie warkoczy
Afrykańskie warkocze wymagają rygorystycznej techniki naciągania i dociskania. Jednak skóra głowy nie znosi ściskania pasm, a niektóre szarpnięcia mogą wyciągać włosy z cebulek. Złagodź dyskomfort, wcierając odrobinę olejku eterycznego w miejsca, w których zaczynają się warkocze.
Spłukuj używając pojemnika
Puszczanie wody z prysznica bezpośrednio na pasma sprawia, iż po wyschnięciu wyglądają na mniej zadbane. Do ich spłukania najlepiej użyć więc miski lub prysznica na wężu, ponieważ kontrolujesz strumień wody.
Delikatnie wysusz ręcznikiem
Jeśli się spieszysz, możesz użyć suszarki do włosów w bardzo niskiej temperaturze, ale najlepiej będzie suszyć ściereczką z mikrofibry. Ta wskazówka jest niezbędna, aby warkocze afrykańskie nie obciążone wodą
Wkładaj czepek do spania
Czepek służy jako osłona przed rozwichrzeniem fryzury. Przydają się do tego również szaliki, chusteczki lub bandany, niewykonane z chłonnych tkanin, aby warkocze zachowały naturalną wilgoć.
Zastosuj środek nabłyszczający na swoje warkocze
Użyj sprayu nabłyszczającego, aby nadać połysk zaplecionym pasmom. To wspaniały sposób, aby stylizacja wyglądała nienagannie. Ponadto składniki produktu dodadzą włosom witalności i je odżywią.
Nawilżaj włosy
Olejki lub produkty do włosów z naturalnymi składnikami doskonale nawilżają warkocze. Możesz nakładać je bezpośrednio lub łączyć z wodą różaną, masując skórę głowy i rozprowadzając na splocie.
Naturalne esencje nawilżające obejmują:
- Miód
- Olej kokosowy
- Olej jojoba
- Masło shea
- Olej z awokado
- Aloes
- Olejek z drzewa herbacianego
Co się stanie, jeżeli włosy zaplecione w afrykańskie warkoczenie będą odpowiednio pielęgnowane?
Pierwszą rzeczą, która dzieje się z zaniedbanymi warkoczami, jest to, iż się rozpadają. Ponadto ta fryzura wymaga nienagannej pielęgnacji włosów, choćby jeżeli nie są myte codziennie.
Hiszpańska Akademia Dermatologii i Wenerologii podkreśla, iż poza względami estetycznymi konieczne jest okresowe usuwanie tłuszczu i brudu, które gromadzą się na skórze głowy. W ten sposób nie staną się pożywką dla mikroorganizmów i źródłem infekcji.
Zaniedbanie warkoczy prowadzi również do przesuszenia. To zaburzenie zdrowia włosów ma też psychologiczny wpływ na osoby, które się z nim borykają.
Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Hairskincare: trend na utrzymanie zdrowych włosów
O czym należy pamiętać, nosząc afrykańskie warkocze
Weź pod uwagę, iż zbyt ciasne warkocze napinają skórę głowy, co może prowadzić do łysienia trakcyjnego lub podrażnienia. Analiza opublikowana w czasopiśmie Actas Dermo-Sifiliográficas wykazała przypadki niezakaźnego i umiarkowanie bolesnego mechanicznego zapalenia mieszków włosowych u kobiet ze zbyt ciasnymi warkoczami.
Jeśli odczuwasz dyskomfort lub ból podczas lub po zaplataniu warkoczy, powiadom o tym fryzjera. Ten rodzaj fryzury utrzymuje się maksymalnie przez 1 miesiąc. Po tym czasie włosy należy rozpuścić na jakiś czas i zrewitalizować dzięki peelingów, masek i witamin.