Według najnowszych danych o chorobach zakaźnych w tym roku w Polsce potwierdzono 436 przypadki krztuśca. W ubiegłym roku od 1 stycznia do 30 czerwca, zarejestrowano 151 przypadków. Lekarze alarmują, iż dane dotyczące krztuśca mogą być niedoszacowane. Wynika to z tego, iż objawy krztuśca łatwo jest pomylić z innymi chorobami.
Obowiązkowe szczepienia
Szczepienia przeciw krztuścowi w Polsce są obowiązkowe. Pierwszą dawkę otrzymują dzieci poniżej 1. roku życia. Eksperci przypominają, iż szczepienie powinno powtarzać się co 10 lat. Szczepienie jest również wskazane dla młodzieży do 19. r.ż. oraz osób, które wcześniej się nie szczepiły, a także personelu medycznego, w szczególności dla tych, którzy mają kontakt z noworodkami i niemowlętami. W szczególności powinny się zaszczepić także osoby w podeszłym wieku, jak również kobiety w ciąży między 27. a 36. tygodniem ciąży.
Czym jest krztusiec?
Krztusiec, dawniej nazywany kokluszem, to zakaźna choroba, która jest wywoływana przez bakterie Bordetella pertusis. Najczęściej przebiega pod postacią zapalenia oskrzeli, które trwa dłużej niż 3 tygodnie.
Krztusiec charakteryzuje się bardzo silnym, napadowym, przewlekłym kasztelem, któremu zwykle towarzyszą duszności i świst wdechowy, określany jako „pianie”, lub wymioty pod koniec napadu kaszlu. Choroba jest bardzo niebezpieczna dla noworodków i osób starszych. Ryzyko zachorowania osoby wrażliwej na infekcje po kontakcie z chorym przekracza 80%.
Jak przebiega krztusiec?
Krztusiec przebiega w trzech fazach. Pierwsza faza jest nieżytowa, nie różni się niczym od zwykłego przeziębienia. Występują objawy, takie jak: suchy kaszel, katar, stan podgorączkowy, ból i zapalenie gardła. Symptomy utrzymują się przez około 1-2 tygodnie. Druga faza charakteryzuje się napadami duszności, łzawieniem oczu, zaczerwienieniem twarzy, sinicą i bezdechem. Czynnikami, które mogą wyzwolić napady to: emocje, jedzenie, kichanie, ziewanie oraz sen. Trzecia faza charakteryzuje się zmniejszeniem częstotliwości oraz intensywności napadów kaszlu. Jednak sam objaw może utrzymywać się bardzo długo. Kaszel nasila się nocą.
Do typowych powikłań po przejściu krztuśca należą: bakteryjne zapalenie płuc zwykle wywołane przez nadkażenie pneumokokami oraz zapalenie ucha środkowego. Ponadto może dojść do uszkodzenia mózgu.
Źródło: naukawpolsce.pl, mp.pl