W siedzibie Starostwa Powiatowego w Poznaniu odbyła się konferencja „Wyzwania i wsparcie rozwoju psychoemocjonalnego młodzieży z terenu Powiatu Poznańskiego”. Została ona zorganizowana w ramach zadania z zakresu zdrowia publicznego pod nazwą „Porozmawiajmy”.
– Ten projekt był skierowany do całej społeczności szkolnej. Nie tylko do uczniów, ale także do ich rodziców i nauczycieli, jak też do pedagogów, psychologów oraz innych specjalistów z jednostek organizacyjnych powiatu poznańskiego pracujących z dziećmi i młodzieżą. Dlatego cieszę się, iż w konferencji brała udział szeroka reprezentacja środowisk związanych właśnie ze szkołą – mówiła Elżbieta Nawrocka, członek Zarządu Powiatu w Poznaniu. – Żyjemy w świecie, w którym jest tylko jedna stała – to, iż ten świat bardzo gwałtownie się zmienia, co jest dużym obciążeniem dla zdrowia psychicznego – dodała.
Przypomnijmy, iż zadanie pod nazwą „Porozmawiajmy” zostało zainicjowane przez powiat poznański w 2022 roku i stanowiło odpowiedź na rodzące się potrzeby w zakresie wsparcia zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, w kontekście pandemii COVID-19, wojny, kryzysu uchodźczego oraz kryzysu struktur rodzinnych. Poprzez realizowane w szkołach warsztaty, młodzież miała możliwość nabycia wielu umiejętności społecznych, zwiększenia swoich kompetencji w zakresie kształtowania stylu życia sprzyjającego zdrowiu psychicznemu oraz budowania odporności psychicznej.
Celem realizowanych w ramach projektu działań edukacyjnych było również wsparcie nauczycieli, zwiększenie ich wiedzy w zakresie promocji zdrowia psychicznego i profilaktyki problemów zdrowia psychicznego występujących najczęściej u młodzieży, ale również wzmocnienie własnego zdrowia poprzez przeciwdziałanie takim zjawiskom jak wypalenie zawodowe. Prowadzone były także zajęcia dla rodziców pomagające rozpoznawanie wczesnych oznak problemów psychicznych u nastolatków oraz jak i przeciwdziałać. Zadanie było finansowane wyłącznie z budżetu powiatu poznańskiego, a jego realizatorem w 2024 roku była Fundacja Ciszum.