Praca pełna stresu i brak work-life balance. Takie są polskie realia

angora24.pl 3 godzin temu

W Polsce w 2023 roku lekarze wystawili ponad 1,4 mln zwolnień lekarskich z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania, o ok. 100 tys. więcej niż w 2022 roku. – Współczesny kryzys zdrowia psychicznego to złożony problem – zauważa Krzysztof Inglot, założyciel Personnel Service. – Jako pracodawcy wiemy o tym doskonale i dbamy o ten obszar, bo przecież praca to istotny element naszego życia.

Ponad 60 proc. światowej populacji to osoby pracujące, a niemal połowa z nich odczuwa, iż stres związany z pracą negatywnie wpływa na ich zdrowie psychiczne. Z raportu Headspace „Workforce State of Mind 2024” wynika, iż w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych niemal połowa pracowników (47 proc.) oraz dwie trzecie dyrektorów generalnych (66 proc.) wskazuje, iż większość lub cały ich stres pochodzi z pracy. W konsekwencji ponad 75 proc. pracowników obserwuje negatywne pogorszenie się swojego zdrowia, a 71 proc. stwierdziło, iż stres zawodowy przyczynił się do rozpadu ich relacji osobistych.

AI kontra ludzie

Tymczasem rozwój sztucznej inteligencji i coraz częstsze doniesienia o masowych zwolnieniach powodują niepewność zatrudnienia, co wpływa na nastrój pracowników. Z badania Personnel Service wynika, iż 22 proc. pracujących Polaków zakłada, iż AI zastąpi mniej niż 10 proc. miejsc pracy. Po 17 proc. pytanych wskazuje, iż zagrożonych jest 11 – 20 proc. lub 21 – 30 proc. Tylko 12 proc. spodziewa się, iż więcej niż jedna trzecia pracowników straci pracę.

Warto przytoczyć jeszcze wyniki badania organizacji Headspace, które pokazują, iż w 2024 roku aż 89 proc. pracowników zadeklarowało, iż ich przełożeni otwarcie rozmawiają o swoim zdrowiu psychicznym, podczas gdy w 2020 roku odsetek ten wynosił zaledwie 35 proc. To obrazuje rosnącą świadomość znaczenia nie tylko zdrowia fizycznego, ale także emocjonalnego i psychicznego.

W Polsce wciąż jest z tym problem. W raporcie „Łączy nas zdrowie” firmy enel-med aż 36 proc. pracowników uważa, iż ich pracodawca nie dba o work-life balance. – Samo mówienie o zdrowiu psychicznym to dopiero pierwszy krok – komentuje lek. Sylwia M. Bartczak, psycholog enel-med. – Ważne, aby pracodawcy nie tylko otwarcie komunikowali swoje problemy, ale także zapewniali konkretne wsparcie, takie jak programy zdrowotne czy elastyczne warunki pracy. Przecież zdrowie psychiczne pracowników wpływa nie tylko na ich samopoczucie, ale również na produktywność i atmosferę w miejscu pracy.

Idź do oryginalnego materiału