Najczęstsze przyczyny bólu kręgosłupa
Jedną z najczęstszych przyczyn bólu pleców jest po prostu niezdrowy tryb życia. Osoby, które nie dbają o adekwatną pozycję w trakcie pracy, odpoczynku czy snu, a także przeciążają kręgosłup lub mają zbyt dużą masę ciała, najczęściej borykają się z tego typu dolegliwościami. Na bóle pleców często narzekają też osoby, które swoją pracę odbywają w pozycji siedzącej. Często znaczenie mają także różne, dodatkowe dolegliwości jak np. reumatyzm.
Jaką pozycja ciała jest najbardziej zalecana, aby przeciwdziałać bólowi kręgosłupa?
Aby pozbyć się uciążliwych bólów kręgosłupa, przede wszystkim trzeba zadbać o odpowiednią pozycję ciała zarówno w trakcie pracy, jak i w trakcie snu. Jednym z rozwiązań jest pozycja krzesełkowa. Pozwala ona skutecznie odciążyć odcinek lędźwiowy. Należy położyć się na plecach i lekko ugiąć nogi w kolanach, a następnie ułożyć je na jakimś podwyższeniu np. na krześle. Inną propozycją jest przyjmowanie pozycji embrionalnej. Polega ona na położeniu się na boku i przyciągnięciu zgiętych nóg do brzucha. Aby jeszcze bardziej odciążyć kręgosłup pomiędzy kolanami i udami, dobrze jest włożyć poduszkę pod kark.
Odpowiedni materac
Bardzo istotną kwestią, którą ma duże znaczenie w walce z bólami kręgosłupa jest dobranie odpowiedniego materaca. Spanie na niewygodnym podłożu może mieć naprawdę poważne konsekwencje. Warto więc zapoznać się z ofertą marki Hilding dostępną na stronie: https://sleepinghouse.pl/. Marka ta jest niekwestionowanym liderem wśród producentów materacy. Wszystkie dostępne produkty są wykonane z materiałów najwyższej jakości w oparciu o nowoczesne technologie, które zapewniają najlepsze warunki dla kręgosłupa. Największą popularnością cieszą się materace sprężynowe oraz materace piankowe. Te drugie wykonane są ze specjalnego rodzaju pianki, która dostosowuje się do naturalnych krzywizn kręgosłupa i zapewnią idealne podparcie dla całego ciała.
Dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na zakup nowego materaca, dobrym rozwiązaniem i znakomitą inwestycją dla zdrowia kręgosłupa będzie materac nawierzchniowy. Jest on cieńszy od klasycznych materacy i można go położyć na starym podłożu lub na kanapie z funkcją spania. Materac nawierzchniowy sprawia, iż podłoże staje się twardsze i lepiej dopasowane do kręgosłupa. Dla singli dobrym rozwiązaniem będzie materac 80 x 200. Ma on wystarczające wymiar i zapewni najwyższy komfort. Marka Hilding oferuje naprawdę szeroką ofertę najróżniejszych wymiarów materacy.
Co jeszcze może pomóc na bóle kręgosłupa?
Ponadto, aby skutecznie przeciwdziałać bólom kręgosłupa warto także zdecydować się na gorącą kąpiel. Ciepła woda znakomicie rozluźnia i odpręża. Warto dodać do niej trochę ulubionego olejku eterycznego. Jest to sposób na jeszcze lepsze rozluźnienie zarówno ciała jak i umysłu. Znakomitą pomocą w przypadku uporczywych bólów kręgosłupa jest także pomoc fizjoterapeuty. Specjalista z pewnością dobierze odpowiednie zabiegi, które najbardziej pomogą w danym przypadku. Masaże i inne działania rehabilitanta z pewnością gwałtownie pozwolą osiągnąć widoczne efekty. Jednak bez wdrożenia odpowiednich zasad, zakupu odpowiedniego materaca oraz unikania pracy w niewłaściwej pozycji efekty pracy fizjoterapeuty z pewnością nie będą trwałe.
Bóle kręgosłupa to uporczywe dolegliwości, które skutecznie mogą utrudnić codzienne funkcjonowanie. Aby im zapobiec, warto przede wszystkim zdecydować się na zakup dobrej jakości materaca, który będzie idealnie dostosowany do danej osoby. Materac powinien być wykonany z materiałów najwyższej jakości. Powinien zapewnić komfort wypoczynku, a także skuteczne podparcie dla całego ciała. Aby pozbyć się bólu kręgosłupa, dobrze jest także zadbać o adekwatną pozycję ciała w trakcie pracy i odpoczynku, ale także od czasu do czasu urządzić sobie gorącą kąpiel. W zredukowaniu bólu z pewnością pomoże też wykwalifikowany fizjoterapeuta, który poprzedni odpowiednio dobrane zabiegi rozluźni i odpręży. Większość zabiegów jest zupełnie nieinwazyjna i opiera się na terapii manualnej. W skrajnych wypadkach może się okazać niezbędną ingerencja chirurga.